Oslávte Medzinárodný deň zdravého spánku!

Svetový deň spánku každoročne oslavujeme 17. marca. Tento deň je venovaný osvete o význame kvalitného spánku pre naše zdravie a celkovú pohodu. Cieľom Svetového dňa spánku je pripomenúť ľuďom, že spánok je dôležitou súčasťou každodenného života a že kvalitný spánok môže pozitívne ovplyvniť naše fyzické aj psychické zdravie.

 spanek

Zdravý spánok verzus poruchy spánku

Zdravý spánok zásadne ovplyvňuje náš osobný aj pracovný život. Aby sme docielili maximálnu spokojnosť a výkonnosť, musíme v prvom rade dbať na kvalitu matraca a prísne dodržiavanie spánkovej hygieny.

Ľudské telo potrebuje každodennú regeneráciu, a pokiaľ mu ju nedoprajeme, je len otázkou času, kedy začne organizmus vzdorovať zlým návykom.

Rýchle životné tempo, stres či sedavé zamestnanie dokážu poriadne skomplikovať a narušiť zdravý priebeh spánku. Môžu sa začať prejavovať zdravotné problémy a poruchy spánku.

Spánkové apnoe napríklad ohrozuje srdce a cievy. Nespavosť ovplyvňuje výkonnosť a pri nevhodnom stravovaní môže byť jednou z hlavných príčin obezity.

spanek

Spánková hygiena

Nedarí sa vám zaspať? Spísali sme pravidlá spánkovej hygieny, ktoré vám pomôžu s rýchlym zaspávaním.

1) Jedlo a pitný režim. Vyhýbajte sa ťažkému jedlu na večeru! Posledné jedlo by ste si mali dopriať najneskôr 3 hodiny pred spaním. Opatrne s množstvom tekutín, ktoré môžu organizmus poriadne nakopnúť a spôsobiť problémy s nespavosťou. Reč je o káve, čaji a energetických nápojoch. Doprajte si ich v rozumnom množstve a najlepšie už popoludní sa im vyvarujte. Pozor na alkohol! Po ňom síce väčšinou rýchlo zaspíte, ale kvalita spánku sa značne zhorší.

2) Nič neriešte! Zapracujte na sebe a nedávajte negatívnym myšlienkam jedinú šancu! Nechajte svoju myseľ čistú a pozitívnu! Privolajte si na pomoc krásne spomienky alebo do kľudového stavu si pomôžte meditačným či dychovým cvičením. Stres a čierne myšlienky vám akurát tak spôsobia tmavé kruhy pod očami a ospalosť. Problémy riešte počas dňa, do postele nepatria!

3) Bez rušivých elementov! Zapamätajte si, že do spálne nepatrí nič, čo by vás mohlo od spánku vyrušovať. Žiadna televízia, mobilný telefón, počítač ani tablet! Všetka elektronika môže narušiť priebeh zaspávania aj samotný spánok.

tablet v posteli

4) Šport? Áno aj nie! Pravidelné cvičenie je pre telo veľmi prospešné, určite ho praktizujte aj naďalej. Iba si dávajte pozor, aby ste cvičili najneskôr 3-4 hodiny pred spánkom, ideálne ešte pred večerou. Telesná teplota pri športovaní a po ňom značne kolíše. Telo je nabudené a nie je pripravené na okamžitý spánok.

5) Vyvetrajte! Naučte sa každý večer pred spaním vyvetrať. Ideálna teplota pre spánok je okolo 18-20 stupňov Celzia. Navyše sa bude telo snažiť automaticky zahriať a ako malý bonus spálite aj viac kalórií. :)

Prajeme vám dobrú a ničím nerušenú noc!

Viac zaujímavých článkov si môžete prečítať tu: