Novinky

Trpí vaše dieťa hyperaktivitou alebo je len trochu "živšie"?

Domnievate sa, že vaše dieťa trpí hyperaktivitou, ale nie ste si úplne istí? Je potrebné, aby ste neignorovali možné príznaky a presvedčili sa o tom, či je vaše dieťa naozaj hyperaktívne alebo nie. My vám poradíme, ako to rozpoznať.

Hyperaktivita (ADHD- Attention Deficit Hyperactivity Disorder)

Hyperaktivita je genetické ochorenie (nie poškodenie) stavby mozgu. Kedže mozog nepracuje tak účinne, ako by mal, dochádza k odlišnému správaniu než u ostatných detí. Rodičia majú občas tendenciu pliesť si hyperaktívne dieťa s neposlušným či živším dieťaťom.

Hyperaktivitu u dieťaťa môžete sledovať od jeho narodenia. U kojencov a batoliat sa môže prejaviť nepravidelným režimom, kedy napríklad celý deň prespia a naopak celú noc sú hore, plačú akoby bez príčiny a maminky si nevedia rady. Ak je režim bábätka obrátený dlhodobo a pediater vám nedokáže pomôcť vyriešiť tento problém, existuje v Ostrave centrum pre poruchy spánku, kde môžete nechať svoje dieťa vyšetriť už od 1. mesiaca jeho veku.

Diagnostikovať sa hyperaktivita dá najskôr v predškolskom veku, do tej doby sa režim detí vo väčšine prípadov mení upraví tak, že už žiadne príznaky hyperaktivity nepozorujeme.

U predškolákov a školákov už hyperaktivitu rozpoznáte s určitosťou. Ak dieťaťu robí problém podriadiť sa bežným denným aktivitám, ako je napríklad zlá koncentrácia, rýchlejšie zabúda, impulzívne či rozhnevané správanie, môžu tieto situácie viesť k nedostatku spánku a jeho skráteniu.

Dieťa netrpí hyperaktivitou

Krátkodobo obrátený režim bábätiek nie je dôvodom pridávať si starosti s podozrením na ADHD. Taký režim môže nastať z rôznych dôvodov. Dieťa môže byť fixované na konkrétne okolnosti ktoré rodičia ani nemusia vnímať. Napríklad vyžaduje pri zaspávaní prítomnosť pri postieľke, kolísanie, upokojujúce melódie.

Sústreďte sa pri zaspávaní vášho drobčeka na faktory, ktoré by ho mohli ovplyvňovať behom zaspávania a na ktoré si vytvoril návyk. Ak sa niečo také narazíte, budete sa musieť "zmieriť" so spánkovým rituálomvášho dieťaťa, aby ste mu dopriali neprerušovaný spánok. Ak žiadny z rituálov nezaberá, neprepadávajte hneď panike, bábätko nejakú dobu môžu trápiť rôzne problémy (rast zúbkov, plynatosť, choroba).

U predškolákov a školákovmôže byť porucha spánku spôsobená inými okolnosťami. Za jeden z najväčších strašiakov sa považuje spánková apnoe, ktorá je sprevádzaná hlasným chrápaním a krátkymi zástavami dychu, čo má za následok nekvalitný a nepokojný spánok'''. Najčastejšou príčinou spánkovej apnoe u detí sú zväčšené nosné alebo krčné mandle. Ďalším problémom môže byť napríklad námesačnosť, neúplné prebudenie z hlbokého spánku, prebudenie sa zmätenosťou alebo postihom spánkového desu.

Ak ani jednou z uvedených príčin vaše dieťa netrpí a napriek tomu sa mu zle spí, je vhodné sa zamerať aj na iné faktory. Zaistite dieťaťu kvalitný matrac či vankúš, oboje môže mať obrovský vplyv na zdravý spánok vášho dieťaťa.

Ak si ani naďalej nie ste istí, či trpí či netrpí vaše dieťa hyperaktivitou, obráťte sa na lekárskych špecialistov!

Viac zaujímavých článkov si môžete prečítať tu: