11 tipov čo jesť a piť pre váš dobrý spánok

Podľa klinických štúdií existuje mnoho potravín a látok, ktoré bajú blahodarný vplyv na náš spánok.

1. Morčacie a kuracie mäso, tuniak a ryža Tryptofán - základná aminokyselina znižujúca stres

Tieto potraviny obsahujú Tryptofán - základnú aminokyselinu znižujúcu stres. Plátok morčacieho mäsa na toaste pred spaním môže pomôcť. Vyhýbajte sa jedlám s vysokým obsahom tuku, paradajkám alebo koreneným pokrmom, ktoré môžu spôsobovať pálenie záhy a narušovať spánok.

2. Mlieko

Mlieko tiež obsahuje tryptofán a teplá šálka ochutená štipkou mletého muškátového orieška alebo lyžičkou medu vám pomôže zaspať. Mliečny kúpeľ bude možno ešte účinnejšií. Obsahuje však bielkoviny, a tak pohárik studeného mlieka môže navodiť zlé sny.

mleko spanek

3. Pitie pred spaním

Dajte si pozor na váš pitný režim pred tým, ako pôjdete spať. Cez deň často v zhone zabúdame piť a večer sa to snažíme dohnať. To spôsobí, že v noci sa vám pravdepodobne bude chcieť na záchod a spánok tak bude prerušený. Mnoho tekutín pred spaním tiež môže spôsobovať opuchy tváre a končatín.

4. Čas posledného jedla

Nejedzte dve hodiny pred spaním. Trávenie je činnosť, ktorá vás udrží hore. Ak máte hlad, dajte si kúsok banánu alebo ľahký toast.

5. Kofeín

Káva alebo kofeínové výrobky by sa nemali konzumovať pred spaním.

 spanek kava

6. Bylinné čaje

Môžu fungovať ako náhrada teplého mlieka, najmä čaje, ktoré majú upokojujúci účinok ako medovka, harmanček (neodporúča sa v tehotenstve alebo pri problémoch s riedením krvi), valeriána lekárska, mučenka.

7. Jablčný ocot a med

Med obsahuje glukózu, pektín, aminokyseliny, enzýmy, vitamíny A a B. Môžete ho zmiešať s jablčným octom alebo pridať do mlieka alebo bylinkového čaju.

8. Melatonín

Melatonín nepatrí k všeobecným liekom na nespavosť, ale pomôže zaspať pri prekonávaní časových pásiem.

9. Banány

Banány obsahujú melatonín a serotonín, z ktorých oba majú upokojujúci efekt. Sú tiež bohaté na draslík, ktorý telo potrebuje. Nedostatok serotonínu je príčinou porúch nálad a depresií.

 banany spanek

10. Lieky a alternatívne terapie

Existuje celý rad liekov na predpis a voľne predajných prostriedkov určených na problémy so spaním. Tieto by mali byť použité len v krajnom prípade a po konzultácii s lekárom, pretože môže vzniknúť závislosť.

11. Pravidelný režim

Ako deti sme pravidelne museli chodiť spať v čase, ktorú nám stanovili rodičia a ráno vstávať do školy. S pribúdajúcim vekom sme získali voľnosť a spíme viac nepravidelne. Ak je to možné, tak sa snažte pravidelnosť udržať.

 spanek

Zistite tiež, koľko spánku vlastne potrebujete.

Ak si myslíte, že tipy pre dobrý spánok už hravo zvládate - ale bolí Vás chrbát zo zlej matraca, navštívte poradňu Dr.Sleep - pomôže Vám vybrať matrac.