4 tipy, ktoré vám pomôžu zaspať aj počas dňa!

Tip č. 1: Páska na oči

Jedna z hlavných prekážok spánku vo dne je svetlo. Pre navodenie absolútnej tmy vyskúšajte látkovú pásku na oči, ktorá vás pred žiarením ochráni.

Táto šikovná, malá a nenáročná spacia pomôcka je tiež úžasnou spoločníčkou na dlhé cestovanie. Maska na oči vás ochráni pred svetlami protiidúcich áut alebo pred pouličným osvetlením, takže jej prítomnosť určite oceníte aj pri dlhej ceste na dovolenku.

Pásku využijete aj počas letných dní, kedy túžite nerušene spať čo najdlhšie (pokiaľ situácia a deti dovolia 😊) a nemáte žalúzie či pevné závesy. Prebudenie slnečnými lúčmi je síce krásne, ale mnohokrát nežiadúce.

Páska na oči ale nevyhovuje každému. Niekomu môže byť veľmi nepríjemné mať niečo na tvári, v niekom dokonca vyvoláva pocit ohrozenia, pretože nemá priestor okolo seba pod kontrolou. Nezúfajte, možno vám pomôže nasledujúce trik!

Tip č. 2: Technika počítania

Nemáme na mysli metódu počítania ovečiek. :-) Vyskúšajte techniku "4-7-8". Ide o relaxačné dychové cvičenia, ktorého základom je počítanie.

Ako na to? Nadychujte sa nosom 4 sekundy. Zadržte dych na 7 sekúnd a pomaly vydychujte 8 sekúnd.

Dĺžkou jednotlivých intervalov spomalíte srdcový tep a upokojíte myseľ. Pomôže vám aj s upokojením po prebudení z nočnej mory a opakovaným zaspaním. Táto forma dychu vás upokojí aj v iných stresujúcich situáciách (napríklad pred záverečnou skúškou).

Tip č. 3: Meditovanie

Výborný základ pre rýchlejšie zaspávanie získate navodením úplného uvoľnenia, stíšením všetkých myšlienok a uvedením tela do pokojovej a príjemné polohy.

Na uchopenie a vyhostenie hlasných myšlienok použite akúkoľvek meditačne riadenú nahrávku, niektorým postačí aj samotná relaxačná melódia, napríklad šumenie lístia alebo jemné tóny zvonkohry.

Pri hlbokom uvoľnení mysle sa veľmi často stáva, že sa z uvoľneného stavu ľahko prehupnete do ríše snov.

Skvelým pomocníkom sú aj esenciálne oleje, ktoré môžete použiť prostredníctvom aroma difuzéra alebo stačia 2-3 kvapky vmasírovať do oblasti spánkov.

Ideálna vôňa pre zaspávanie je levanduľa, medovka či harmanček. Problémy so zaspávaním vám pomôže odstrániť aj santalové drevo alebo jalovec.

Tip č. 4: Medikamenty

Môžete si vybrať. Existuje klasicky prirodzená alebo chemická cesta pre pomoc s nespavosťou.

Samozrejme vám odporúčame zvoliť prírodnú cestu. Tá vám dokáže z dlhodobého hľadiska veľmi šetrne a účinne pomôcť s kľudným a zdravým zaspávaním. Patria sem napríklad bylinné čaje alebo rôzne bylinné zmesi pre vnútorné použitie.

Zároveň ale úplne chápeme výnimočné užitie silných liekov s okamžitým efektom. Dávajte si ale naozaj pozor, aby ste po nich siahli len v ozajstnej núdzi! V opačnom prípade zbytočne zaťažíte organizmus a zahrávate sa so závislosťou. Účinok liekov by bol navyše stále menej a menej účinný. Telo by začalo účinky ignorovať, čo by vás mohlo privádzať na nebezpečné zvyšovanie dávkovanie lieku.