Ako vybrať matrac?

Cítite sa po prebudení neodpočinutí alebo zisťujete, že sa vám na iných posteliach spí lepšie ako na vašej vlastnej? Zrejme je najvyšší čas na výmenu matraca. Výberom správneho matraca vás prevedie náš malý sprievodca.

Odborníci odporúčajú matrace vymieňať každých sedem rokov. Možno sa vám to nezdá, ale za túto dobu na matraci naspíte zhruba 20 000 hodín, ktoré sa na jeho opotrebovaní podpíšu. navyše každú noc vypotíte zhruba pol litra potu, ktorý matrac absorbuje a poskytuje tak útočisko najrôznejším baktériám.

Vyberáte matrac pre každodenné alebo občasné spanie?

Účel používania je dôležitým faktorom, ktorý by ste mali pred nákupom zvážiť. Ak matrac kupujete pre každodenné spanie, vyberte výrobok s dlhou životnosťou. Najlepšou voľbou sú matrace z latexu, pamäťovej peny, taštičkové alebo bio matrace. Pre občasné prespanie, napríklad na chate, si vystačíte s matracmi z PUR alebo HR peny alebo sa sendvičovými či pružinovými matracmi.

Ako tvrdý matrac zvoliť?

Všeobecne platí, že ľudia s vyššou hmotnosťou by mali siahnuť po tvrdšom matraci a ľudia s priemernou a nízkou váhou po matraci strednej tuhosti alebo mäkkom. Nezabudnite však, že tuhosť matraca by mala zodpovedať aj polohe, v ktorej najčastejšie spíte. Mäkký matrac je teda jasnou voľbou pre spáčov spiacich na boku a tvrdý pre osoby, ktoré radšej spia na chrbte.

Sleep 2

Stupne tvrdosti matraca

Tvrdosť 1 –Jedná sa o veľmi mäkké matrace pre osoby s nižšou hmotnosťou alebo pre všetkých, ktorí trpia kĺbovými ťažkosťami. Taktiež sú dobrou voľbou pre prechodné spanie.
Tvrdosť 2 –Stredne mäkké matrace sa dobre prispôsobujú telu a nepodporujú vznik otlakov. Chrbticu udržujú v rovine a trvalo si zachovávajú svoju elasticitu a tvárnosť. Stredne tvrdé matrace sú najobľúbenejšie a na výrobu sa používa celý rad materiálov.
Tvrdosť 3 – Matrace poskytujú dobrú oporu chrbtice a sú jasnou voľbou pre osoby s vyššou hmotnosťou. Pohodlne sa na nich vyspíte, ak spíte na bruchu alebo polohy striedate. Najčastejšie po nich siahajú muži a mladší ľudia.
Tvrdosť 4 – Najtvrdšie matrace sú vhodné pre mužov a osoby vážiace nad 150 kg. Odporúčajú sa tiež všetkým, ktorí najradšej spia na chrbte, pretože efektívne bráni prepadávaniu v bedrovej oblasti a podporujú správne držanie chrbtice.

S tvrdosťou tiež súvisí počet zón, teda počet rôzne tvrdých častí. Mäkké časti sa nachádzajú v oblasti bedier, ramien a lýtok. Tvrdé zóny sú okolo pása a stehien. Elastické zóny nájdete v hlavovej a chodidlovej časti. Vďaka zónam je zaistená správna opora vášho tela a navyše sa vďaka nim matrac toľko neopotrebováva. Počet zón je rôzny, ale všeobecne platí, že čím viac, tým lepšie. Pre deti však matrace sa zónovaním vhodné nie sú.

Pre aký materiál sa rozhodnúť?

Matrace sa v súčasnej dobe vyrábajú z celej rady materiálov a ich kombinácií. Nie je však možné jednoducho povedať, ktorý je najlepší, pretože každému vyhovuje niečo iné. Medzi základné typy materiálov sa radí:

  • Pena –pre svoju pružnosť a univerzálnosť patria k najobľúbenejším materiálom. Rôzne druhy pien ponúkajú rôzne vlastnosti, ktoré možno navyše kombinovať. Hodí sa ako na lamelové, tak na latové rošty.
  • Latex – latexové matrace sa vyznačujú dlhou životnosťou a dobrou tvarovou stálosťou. Najčastejšie ich zoženiete so stupňom tvrdosti 1 a 2. Tento typ matraca je však menej priedušný, takže sa nehodí pre osoby, ktoré sa veľa potia alebo pre alergikov.
  • Sendvičové matrace –skladajú sa z niekoľkých vrstiev odlišných materiálov a kombinujú ich najlepšie vlastnosti. Prednosťou sendvičových matracov je tvarová stálosť.
  • Pružinové matrace – sú k dostaniu s klasickým pružinovým jadrom, s taštičkovými pružinami alebo mikrotaštičkovými pružinami. Moderné pružinové matrace nevŕzgajú ani vás nebudú tlačiť do chrbta. Je vhodné ich pokladať na pevné rošty.

Aká je správna veľkosť a nosnosť matraca?

Pre nosnosť platí, že uvedená nosnosť matraca by mala vašu váhu prevyšovať najmenej o 5 kilogramov. Priedušnosť je parameter, ktorý by mali monitorovať najmä osoby, ktoré sa viac potia. Matrac pre nich by mal byť vybavený priečnymi prierezmi alebo medzerami medzi jednotlivými vrstvami. Ďalšou možnosťou je zvoliť výrobok z vysoko priedušných prírodných materiálov. Správne vetranie matraca zabráni tvoreniu roztočov a vzniku plesní.

Čo sa rozmerov týka, dĺžka matraca by vás mala presahovať o 20-25 centimetrov. Šírka potom závisí na individuálnych preferenciách. Na jednolôžko sa odporúča šírka 90 centimetrov, čo je zároveň aj minimálna odporúčaná šírka pre dospelého človeka.

Doprajte vášmu telu to najlepšie. Zhruba tretinu života prespíte, takže si zaslúžite stráviť ho na matraci, ktorý bude podporovať správne držanie chrbtice a poskytne vám komfortný odpočinok.