Alergia na roztoče – znepríjemňuje život aj Vám?

Alergia je jedným z nepríjemných spoločníkov od skorej jari až do jesene. Každého druhého Slováka však dokáže potrápiť celoročne. Medzi alergie, ktorá vedia znepríjemniť život alergikom celoročne patrí aj alergia na prachové roztoče, ktorá postihuje 5 až 30 % populácie vo vyspelých civilizovaných krajín sveta.

Pred 100 rokmi, v roku 1921 sa zistilo, že väčšina astmatikov má pozitívny kožný test s výťažkom z bytového prachu. Ďalších 43 rokov trvalo, kým sa za rozhodujúcu zložku bytového prachu určili roztoče. Dnes už vieme, že roztoče bytového prachu sú jeden z rozhodujúcich spúšťačov a vyvolávačov astmy a chronickej nádchy.  Roztoče nájdete  bežne v domácnosti. Ide o mikroskopické článkonožce z triedy pavúkovcov. Obývajú  koberce, periny, vankúše, matrace, ale aj závesy a textílie, ktoré sa často neperú, či inak nečistia. Živia sa odpadnutými ľudskými epitelovými bunkami – šupinkami kože, preto ich najväčšie množstvo sa nachádza práve v matracoch, perinách a vankúšoch. Alergiu nespôsobujú roztoče, ale ich alergény. Najvýznamnejšie roztočové alergény sa nachádzajú vo výkaloch roztočov, ktoré sa následne dostávajú do ovzdušia. Alergény roztočov v podobe drobných mikropeliet z výkalov sa správajú ako typické vzdušné alergény, ľahko sa zvíria a vznášajú vo vzduchu. Vdychujeme ich v podobe najjemnejších prachových častíc.  Prejavy alergie na roztoče  sú najsilnejšie najmä ráno po prebudení, ale môžu potrápiť alergika aj počas celej noci. Najvážnejšie prejavy alergie vrcholia na jeseň a v zime, keď sú domácnosti prekurované  a málo vetrané.

Najčastejšie príznaky alergie

Medzi najčastejšie príznaky alergie na roztoče patrí podobne ako pri sennej nádche svrbenie a pálenie očí, vodnatá nádcha, vyrážky, ale aj dýchavičnosť. Od týchto príznakov vám najlepšie pomôžu lieky proti alergii - antihistaminiká a intranazálne kortikosteroidy. Alergiu na roztoče treba brať vážne, neliečená môže prejsť až do astmy, dokonca sa  môže podieľať  na vývoji atopického ekzému. V prípade astmy sa potom musí postupovať podľa platných liečebných postupov pre liečbu astmy, pri atopickej dermatitíde je potrebná spolupráca pacienta, dermatológa a alergológa. V poslednej dobe sa do popredia dostáva aj  alergénová imunoterapia. Funguje na princípe očkovania, kedy sa pacientovi podáva injekčne postupne vyššie a vyššie množstvo alergénu v pravidelných dávkach. Týmto sa zvyšuje množstvo protilátok na alergén v jeho tele a precitlivenosť na neho mizne. Telo si tak na alergén v horizonte niekoľkých mesiacov dokáže zvyknúť a pacient sa nemusí trápiť  rizikom vzniku ďalších komplikácií ako je astma či zápalové ochorenia slizníc a dýchacích ciest. Jednou zo základných podmienok úspešnej alergénovej imunoterapie je skoré zahájenie jej liečby. Dôsledná  liečba alergie na roztoče kombináciou špecifickej alergénovej imunoterapie, kontinuálnej protialergickej a protiastmatickej liečbe  sa ukázala ako najprospešnejšia na stabilizáciu alergického ochorenia.                                                                                                                                                                                                                            

Zbaviť sa roztočov úplne je nereálne. Môžete si však pomôcť pravidelným utieraním prachu, vysávaním vysávačmi, ktoré zachytávajú roztoče a ich výkaly a dodržiavaním účinných opatrení, ktoré uvádzame nižšie. 

alergia_na_roztoce

Desatoro  dôležitých rád na eradikáciu roztočov:

  1. Udržujte  vlhkosť  vzduchu v miestnostiach, v ktorých spíte pod 50 %, znížte teplotu ovzdušia (v spálni je optimum 18°C). Na zmeranie teploty aj vlhkosti môžete použiť teplomer s vlhkomerom. Ak máte veľmi suchý vzduch skúste použiť zvlhčovač vzduchu.
  2. Pravidelne  vetrajte  miestnosť, v ktorej spíte, vankúše i periny. V zime nechajte vymrznúť posteľnú bielizeň na mraze a v lete vyhriať na slnku.
  3. Vymieňajte matrace aspoň raz za  5 - 10 rokov.
  4. Zakúpte protialergické obliečky, cez ktoré roztočové alergény neprechádzajú. Za najoptimálnejšie sa  považujú syntetické periny a vankúše, používajte bariérové zábrany (krytie posteľových matracov, perín a vankúšov).
  5. Posteľnú bielizeň, periny, vankúše pravidelne perte pri teplote vyššej ako 60°C. Pri praní môžete tiež nechať ošetriť bielizeň parou, čo ponúkajú na likvidáciu baktérií niektoré moderné práčky (napr. funkcia ExtraHygiene u práčok Gorenje).
  6. Odstráňte zo spálne všetky zbytočné textílie ( závesy, záclony a  plyšové hračky)  ktoré môžu byť domovom roztočov.
  7. Vymeňte koberce za vhodnejšie podlahové krytiny ako sú parkety, dlažba alebo linoleum.
  8. Obmedzte množstvo čaluneného nábytku, uprednostnite kúpu kožených sedačiek.
  9. Aromatizujte si priestor esenciálnymi olejmi s priaznivými účinkami na dýchacie cesty - eukalyptový olej, smrekový a borovicový esenciálny olej.
  10. Prenechajte vysávanie na členov rodiny, ktorí nie sú precitlivení na roztoče.  

Len dodržiavaním všetkých opatrení možno dosiahnuť efektívne zníženie množstva roztočových alergénov.