Choroby v posteli IX: Narkolepsia


Predstavte si, že sedíte v práci a padne na vás taká ospalosť, že by ste najradšej položili hlavu priamo na klávesnici a okamžite zaspali. Nie je to tak nereálna predstava, že? Hoci by ste to častokrát radi urobili, viete, že v práci zaspať nemôžete a tak si idete radšej uvariť kávu.

Ľudia trpiaci narkolepsiou túto voľbu ale nemajú. Hlava im na klávesnicu jednoducho spadne bez ohľadu na to, či musia dokončiť prácu alebo ich za chvíľu čaká stretnutie. Záchvatom spánku sa nedokážu ubrániť.

Zaspanie v práci je síce nepríjemné, ale spánok môže narkoleptikou ohroziť aj na živote - zaspávajú totiž aj pri prechádzaní ulice alebo plávaní.

Nekontrolovateľné zaspávanie nie je všetko

Niektorí narkoleptici nezaspávajú, ale čelia extrémnej ospalosti. Ako veľmi extrémne, to si môžete vyskúšať sami - skúste 36 až 48 hodín nespať. Okrem náhleho zaspávanie alebo únavy sa s narkolepsiou môžu spájať aj ďalšie nepríjemnosti:

  • Kataplexia - silné emócie vyvolajú u chorého "zaspatie" svalov. Narkoleptik sa môže zrútiť k zemi, alebo len stratí výraz v tvári. Stav trvá niekoľko minút a narkoleptik pri ňom plne vníma, ale nemôže nič robiť
  • Spánková obrna - stav sa objavuje tesne pred zaspaním alebo po prebudení. Postihnutý je hore, ale je úplne paralyzovaný a nedokáže sa pohnúť
  • Hypnagogické halucinácie - veľmi živé sny, ktoré narkoleptici nedokážu odlíšiť od reality. Zdá sa im napríklad o tom, že zaplatili účty a v reálnom živote to potom považujú za vybavené
  • Automatické správanie -jedná sa o veľmi krátky spánok, pri ktorom myseľ zaspala, ale telo pokračuje v činnosti. Narkoleptik napríklad ďalej pokračuje v písaní na počítači, ale text nie je čitateľný

Narkolepsia obmedzuje chorého v pracovnom i osobnom živote a nie je preto divu, že sa často spája aj s depresiami. Narkoleptici často musia na invalidný dôchodok, avšak v 50 rokoch sa ich ťažkosti môžu zmierniť alebo aj celkom zmiznúť.

Liečba ani pôvod zatiaľ nie sú známe

Narkolepsia je čiastočne dedičná choroba, výskumy však ukazujú aj na možné súvislosti s infekčnými chorobami a očkovaním proti prasacej chrípke. Choroba je zatiaľ neliečiteľná, lekári dokážu iba zmierňovať jej príznaky.


S tým pomáhajú aj preventívne opatrenia, ktoré by narkoleptici mali dodržiavať:

  • pravidelný denný a nočný režim,
  • spánková hygiena,
  • zdriemnutie počas dňa v pravidelných intervaloch na cca 20 minút
  • vyhýbanie sa nikotínu, alkoholu a kofeínu
  • pravidelná fyzická aktivita