Kvalitu spánku ovplyvňuje správny rozmer matraca. Vyberte si ho aj vy!

Do postele si chodíme predovšetkým odpočinúť. Počas spánku si naše telo dopraje potrebnú regeneráciu, vstrebáva novo nadobudnuté vedomosti a čerpá sily na ďalší náročný deň. A k tomu potrebujeme priestor. Pri výbere matraca, poťažmo postele, by sme preto nemali podceňovať jej veľkosť. Aký rozmer matraca je ideálny práve pre vás?

Ak nemusíte robiť kompromisy, napr. kvôli nedostatku priestoru v spálni, kúpte si matrac dostatočne široký na to, aby ste sa mohli bezpečne rozťahovať a nehrozil vám pád z postele, a dostatočne dlhý na to, aby ste sa nebudili s chodidlami visiacimi cez okraj postele.

Podľa čoho vyberať rozmer matraca?

Východiskom pre výber ideálneho rozmeru je vaša výška. Ak meriate viac ako 180 cm, klasická 200 cm dĺžka vám stačiť nebude.

  • Matrac by mal byť aspoň o 20 cm dlhší ako vy.

Je už pomerne ľahké zohnať matrac v atypickej dĺžke 210 cm, akúkoľvek inú dĺžku vám výrobcovia matracov aj postelí radi vyrobia na mieru.

  • Ideálna šírka matraca je 90 centimetrov.

Často sa pri ponukách predajcov stretnete aj s 80 cm, ak ale môžete, doprajte si viac miesta. Platí to predovšetkým pre tých z vás, ktorí majú nejaké to kilo navyše, neváhajte potom siahnuť napríklad po 120 centimetroch.

  • No a čo s výškou? Optimálne medzi 18 až 20 centimetrami.

Záleží na váhe - čím viac vážite, tým vyšší matrac potrebujete, podklade matraca- pri vyššej výške znesiete aj menej kvalitný rošt a na výške postele - keď si sadnete na okraj postele, vaše nohy by sa mali v pravom uhle dotýkať podlahy.

 

Dva malé alebo jeden veľký?

Zásadná otázka pri zariaďovaní manželskej postele. Najčastejšie partnerské rozpory pri výbere matracov vznikajú pri voľbe tvrdosti. Muži uprednostňujú vyššiu tuhosť matracov, ženy naopak nižšiu. Ako z toho von? Dvoma partnerskými matracmi. Aké sú ich prednosti oproti jednému veľkému spojenému matracu?

• Lepšie sa s nimi manipuluje.
• Ľahšie sa udržujú (napríklad také pranie poťahu matraca 180x200 cm nie je pre každú práčku).
• Majú rovnakú výšku, takže medzi vami nebude žiadny schod, a každý si užije takú tvrdosť matraca, ktorá mu vyhovuje.
• Necítite každý pohyb partnera, čo je problém predovšetkým u pružinových matracov.
• Môžete ich položiť aj na polohovacie rošty, čo pod jeden veľký matrac nejde.

Pri výbere rozmerov matracov do manželskej postele platia rovnaké pravidlá ako pri jednolôžku. Obaja partneri by sa mali vyspať pohodlne. Keď je muž vysoký a žena malá, prispôsobte dĺžku lôžka mužovi. Pri šírke si doprajte aspoň 180 centimetrov. Ak plánujete deti, počítajte s tým, že sa vám občas nasťahujú do postele. Oceníte potom každý centimeter naviac a aj dva metre budú málo. :-)