Môže dieťa spať na matraci pre dospelých?

Dieťa práve odrastá z detskej postieľky a vy premýšľate, od kedy je vhodné mu zaobstarať "dospelácky" matrac. Niektorí rodičia svojim deťom dočasne kupujú lacné váľandy alebo ich nechávajú spať na starších alebo molitanových matracoch. S nákupom kvalitného matraca však nemá zmysel čakať. Avšak nie každý matrac je pre dieťa vhodný.

Kvalitný matrac a vývoj dieťaťa

 

Vo chvíli, keď už dieťa nechce spať v detskej postieľke, je čas na obstaranie kvalitného matraca štandardných rozmerov. Požiadavky na matrac, ktorý je vhodný pre dieťa sú však iné, než tie pre "dospelákov". Je to z dôvodu nutnosti podpory a zabezpečenia optimálnych podmienok pre zdravý rast a vývoj dieťaťa. Len na kvalitnom matraci sa bude chrbtica vášho dieťaťa vyvíjať prirodzene.

Úplne nevhodné sú pre deti matrace z pamäťovej peny a molitanové matrace.

Vhodné sú naopak matrace zo studenej peny a latexové matrace. Nezabudnite sa zamerať aj na dôležitú súčasť matraca, a to na jeho poťah. Mal by byť ľahko prateľný aj na vyššiu teplotu. Životnosť kvalitného matraca sa pohybuje okolo ôsmich rokov, investujete teda do celého detstva. Teenager už môže spať na väčšine matracov, ktoré sú určené pre dospelých.

V žiadnom prípade neodporúčame čakať pár rokov, než dieťa trochu vyrastie, a medzitým ho nechať spať na lacnom matraci z nekvalitných materiálov. Spánok vášho dieťaťa nebude dostatočne výdatný, a ohrozíte tým aj jeho zdravý vývoj.

Matrace pre dospelých sú často rozdelené do jednotlivých zón (ramenné, panvové a pod) s rôznou tuhosťou. Tieto zóny by mali zodpovedať výške jedinca, pre ktorého je matrac určený. Ak zaobstaráte vášmu dieťaťu matrac s rozdelením jednotlivých zón, ktoré odpovedajú dospelému človeku s výškou 180 cm, nebude toto rozloženie zón vôbec pasovať.

matrace pro děti

Mäkký alebo tvrdý matrac pre deti?

 Výrobcovia matrace vyrábajú z rôzne tuhých pien. U detí je dôležitá opora chrbtice. Tú poskytne len matrac strednej až vyššej tuhosti. Všeobecne platí, že čím vyššia je hmotnosť človeka, tým tvrdší matrac mu vyhovuje.

Ideálnou voľbou je matrac Dáša Tropico. Má z každej strany inak tuhú posteľná plochu. Keď teda vaše deti vyrastú, môžu si zmeniť tuhosť matraca iba jeho otočením.

Takže odpoveď znie: za určitých podmienok áno, určite však nie na každom matraci a je nutné sa zamerať na zloženie matraca, tuhosť a jeho zónovanie.