Na hmotnosti záleží, alebo vyberáme vhodný matrac

Aj keď tomu niektorí neprikladajú dostatočnú váhu, hmotnosť spáča podstatne ovplyvňuje nielen životnosť, ale aj vlastnosti matraca. Ako teda vyberať matrac, ktorý je vhodný aj pre osoby nad 150 kg?

Vyššia hmotnosť človeka pochopiteľne znamená aj vyšší tlak na matrac. Na túto skutočnosť by sme pri výbere nového matraca rozhodne nemali zabúdať. Ak dávame prednosť lacnejším a spravidla tiež mäkším matracom, môžeme sa s nimi za krátky čas rozlúčiť. Počas niekoľkých mesiacov sa totiž taký matrac preleží a stane ortopedicky nevhodným. Priehlbina, v ktorej každý večer zaspávame, totiž deformuje našu chrbticu a spôsobuje celý rad bolestivých abnormalít. Hmotnosť je tak jeden z primárnych parametrov, ktoré musíme brať do úvahy pri výbere matraca.

Vyššia telesná hmotnosť a problémy s ňou spojené

Ľudia s vyššou hmotnosťou alebo ľudia trpiaci obezitou trápi spravidla celá škála ďalších súvisiacich zdravotných ťažkostí. Vo väčšine prípadov sa jedná o bolesti chrbta, krčnej chrbtice alebo ťažkosti s dýchaním. Tieto problémy môže výber vhodného matraca veľkou mierou ovplyvniť. Matrace vyrobené z moderných materiálov udržujú chrbticu aj hlavu v odporúčanej polohe, zabraňujú deformácii chrbtice a minimalizujú tak vznik bolesti, prípadne bolesť úplne odstraňujú. Vhodne zvolený matrac vrátane anatomicky tvarovaného vankúša dokonca môže odstrániť nepríjemné chrápanie a ďalšie spánkové poruchy.

Aký matrac teda zvoliť?

Ľudia s vyššou hmotnosťou by mali siahnuť po matracoch s vyššími stupňami tvrdosti. Tvrdosť matraca by sa mala okrem hmotnosti človeka odvíjať tiež od polohy, v ktorej sa naše telo počas noci najčastejšie nachádza. Ak spíme na boku, je na mieste poobzerať sa po matraci strednej tuhosti. Ak sa nám lepšie spí na chrbte, či bruchu, je vhodné vyberať tvrdý matrac.

Matrac Kolos

Matrac Kolos českého výrobcu Tropico so svojou nosnosťou až 200 kg a vysokou stabilitou konštrukcie predstavuje ideálnu voľbu pre všetkých, ktorí majú váhu nad 150 kg. Ide o tvrdý matrac s vysokou objemovou hmotnosťou vďaka použitiu studených a Flexifoam® pien. Výška matraca je vrátane poťahu 26 cm.

Matrac Big Boy Visco

Matrac značky Slumberland s nosnosťou až 180 kg má vynikajúce ortopedické vlastnosti. Obe strany matraca sú tvorené lenivou penou. Výrobca poskytuje na jadro matraca záruku 6 rokov.

Matrac Spirit Superior Nucleus

Rada luxusných matracov Spirit Superior ponúka tiež matrace pre váhy nad 150 kg. Hybridná pena matraca dokonale podopiera telo. Matrac disponuje aj profiláciou CubeCare, vyvinutou pre zdravotné matrace. Táto technológia pomáha obmedziť tlak na telo a súčasne zachováva vysokú tuhosť.