Na hmotnosti záleží, alebo vyberáme vhodný matrac

Vyššia hmotnosť človeka pochopiteľne znamená tiež vyšší tlak na matrac. Na túto skutočnosť by sme pri výbere nového matraca rozhodne nemali zabúdať. Pokiaľ dávame prednosť lacnejším a spravidla tiež mäkším matracom, môžeme sa s nimi za krátky čas rozlúčiť. Behom niekoľkých mesiacov sa totiž taký matrac stane ortopedicky nevhodným a v tomto dôsledku tiež nepoužiteľným. Priehlbina, v ktorej každý večer zaspávame, totiž deformuje našu chrbticu a spôsobuje celý rad bolestivých abnormalít. Výška a hmotnosť by tak mali byť primárnymi parametrami, na ktorých základe by sme mali mať pri výbere matraca aspoň približné predstavy.

Vyššia telesná hmotnosť a problémy s ňou spojené

Ľudí s vyššou hmotnosťou alebo ľudí trpiacich obezitou trápi spravidla celá škála ďalších súvisiacich zdravotných problémov. Vo väčšine prípadoch sa jedná o bolesti chrbta, krčnej chrbtice alebo potiaže s dýchaním. Tieto problémy môže výber vhodného matraca veľkou mierou ovplyvniť. Matrace vyrobené z moderných materiálov udržujú chrbát aj hlavu v doporučenej polohe, zabraňujú deformácii chrbtice a minimalizujú tak vznik bolesti, prípadne bolesť úplne odstraňujú. Vhodne zvolený matrac včetne anatomicky tvarovaného vankúša dokonca môže odstrániť nepríjemné chrápanie a ďalšie spánkové neduhy.

Ako je to s výškou a váhou?

Šírka matraca pre jedného dospelého nocľažníka by mala činiť aspoň 90 centimetrov. Jeho výška by mala o 10 – 20 centimetrov prevyšovať samotnú výšku človeka. Čo sa váhy týka, ľudia s vyššou hmotnosťou by mali siahnuť po matracoch s vyššími stupňami tvrdosti. Tvrdosť matraca by sa mala okrem hmotnosti človeka odvíjať tiež od polohy, v ktorej sa naše telo behom noci najčastejšie nachádza. Ak spíme na boku, je na mieste poobzerať sa po matraci mäkkšom. Pokiaľ sa nám lepšie spí na chrbte, či bruchu, je vhodné vyberať matrac vyššieho stupňa tvrdosti.


Zaujímavosť na záver: V spoločnosti stále prevláda názor, že tvrdší matrac znamená automaticky vyššiu mechanickú životnosť. V skutočnosti však mechanická životnosť matraca nezávisí na jeho tvrdosti, ale materiáloch, z ktorých je vyrobená jeho výplň. Pokiaľ sa stretnete s informáciou týkajúcou sa záruky, ktorá činí 20 a viac rokov, s najväčšou pravdepodobnosťou sa bude jednať o lacný marketingový trik. Z hygienického hľadiska sa totiž životnosť matraca pohybuje okolo 5 – 7 rokov.Mohlo by vás tiež zaujímať: