Neblíži sa vaša záľuba v zdravej strave posadnutosti? Dajte si pozor na ortorexiu!

Poslednou dobou je horúcou témou zhoršujúce sa zdravie populácie a jej náchylnosť k civilizačným chorobám ako obezita alebo cukrovka. Lekári bijú na poplach predovšetkým u detí, veď podľa prieskumov ich v Českej republike trpí nadváhou 20%. Niet preto divu, že veľa ľudí začína premýšľať o tom, čo je a inklinuje k zdravému stravovaniu. To je samozrejme veľmi dobre. Ale pozor! Existuje veľký rozdiel medzi prirodzenou túžbou po zdraví a posadnutosťou zdravou stravou. Ako spoznať, či netrpíte ortorexiou?

Diagnóza menom ortoexia

Ortorexiu radíme medzi psychologické poruchy príjmu potravy. Jej názov vznikol zložením dvoch gréckych slov ORTHOS = správny a OREXIS = chuť a jedná sa vlastne o patologickú posadnutosť zdravou stravou.

Ortorektici sa nesnažia schudnúť ako napríklad anorektici či bulimici, chcú byť zdraví a riešia kvalitu prijímaných potravín. Spočiatku ich za to, že sa stravujú zdravo, obdivujeme. Postupne sa ale ich výber potravy zužuje, odmietajú geneticky upravené, chemicky ošetrené alebo na umelých hnojivách vypestované potraviny, nekúpia si nič bez označenia BIO. Veľmi prísne sa starajú aj o to, ako jedlo pripravujú, v čom ho varia a z čoho ho jedia.

Na tom by ešte nebolo nič zlé. Patologické je to, že extrémne odmietajú zjesť čokoľvek iné a na návšteve si nedajú ani chlebíček z obavy, že zjedia niečo nezdravé. O návštevách reštaurácií nehovoriac!

Kto je na ortorexiu najviac náchylný?

 • ľudia s tendenciou k perfekcionizmu a zameraní na detail
 • ľudia s vyšším vzdelaním, najčastejšie vo veku 30 - 40 rokov
 • ľudia, ktorých náplňou práce je záujem o zdravé stravovanie - napr. výživoví poradci, operní speváci, herci či športovci
 • ľudia vyznávajúci špecifické formy stravovania - vegetariáni, vegáni, vitariáni, apod.

Urobte si jednoduchý test

Máte dojem, že na vás spomínané symptómy choroby aspoň čiastočne sedia? Či netrpíte posadnutosťou zdravou stravou, pomôže zistiť tzv. Bratmanov test. Čím viackrát kladne odpoviete na nasledujúce otázky, tým väčšie máte sklony k ortorexii.

 1. Premýšľate o zdravom jedle viac ako 3 hodiny denne?
 2. Plánujete jedálniček niekoľko dní dopredu?
 3. Ste na seba v otázkach jedla čoraz prísnejší?
 4. Zaplaví vás pocit viny, keď zjete niečo "nezdravé"?
 5. Cítíte uspokojenie z toho, že jete zdravo?
 6. Zvýšila sa vaša sebaúcta, pretože jete zdravo?
 7. Uprednostňujete nutričné kalórie pred chuťou jedla?
 8. Vylúčili ste z jedálnička svoje obľúbené potraviny, pokiaľ neboli dostatočne zdravé?
 9. Poklesla na úkor rastúcej kvality jedla kvalita vášho osobného života?
 10. Omezuje vás spôsob stravovania pri stretávaní s rodinou či priateľmi?

Odpovedali ste aspoň 4x áno? Zbystrite pozornosť a uberte v riešení zdravej stravy plyn. Odpovedali ste kladne na všetky otázky? Vyhľadajte rýchlo pomoc odborníka!

Prevencia je jednoduchšia než liečba

K vypuknutiu choroby stačia tri nenápadné veci - citlivá osobnosť, okolie a hlavný impulz, ktorý všetko spustí. Rovnako ako u iných porúch potravy ide vlastne o ventilačné jednanie, kedy sa človek snaží dostať pod kontrolu niečo iné ako to, čo ho v skutočnosti citovo alebo emočne trápi.

Preventívne možno všetkým citlivým ľuďom z rizikových skupín odporučiť, aby sa pravidelne kontrolovali a riešili skutočné problémy, ktoré prežívajú. U ohrozených ľudí totiž psychické problémy vybublávajú rôznymi smermi, napr. neustálou nervozitou, nespavosťou alebo depresiami, a s tými sa bojuje ďaleko ľahšie.

Liečba rozvinutej ortorexie totiž nie je vôbec jednoduchá. Prvý a najdôležitejší krok je chorobu vôbec rozpoznať a ochota chorého si ju priznať a liečiť sa. Na liečbe by sa mal podieľať tým odborníkov- lekár, psychológ a výživový poradca. Tí musia zistiť príčinu choroby a prekonať problém, ktorý chorobu rozvinul. Ani vymiznutie choroby však žiaľ neznamená, že sa jej chorý nadobro zbavil. Celoživotne zostane ohrozený jej návratom. Stačí len drobný impulz.