Otázka, nad ktorou premýšľa každý rodič: snívajú sa bábätkám sny?

Spokojný a bezpečný spánok je snom všetkých rodičov. Pri pohľade na svojho drobčeka často premýšľajú, či sa mu niečo sníva, keď sa usmieva alebo sa inak pohybuje. Ako je to so snívaním a ako správne bábätko uspať?

O čom sa bábätkám sníva

 

To, či sa bábätkám snívajú sny, je predmetom bádania. Niekto hovorí, že áno, iný tvrdí, že nie. Podľa psychológa Davida Foulkes sa deťom sny nesnívajú. Rodičia často mylne porovnávajú schopnosť vnímať so schopnosťou snívať. Foulkes tvrdí, že počas raného veku nemá dieťa dostatok skúseností na to, aby mohlo snívať.

Hoci novorodenci trávia v spánkovej fáze REM, v ktorej dospelí snívajú, celú polovicu spánku (u dospelých je to len štvrtina), sny sa im nesnívajú. REM fáza je pre nich však veľmi dôležitá. Mozog totiž spracováva všetky informácie a pomáha im rozvíjať jazyk.

Snívanie je podľa neurológov kognitívne proces, ktorý sa objavuje až v ranom detstve, keď sú deti schopné si vizuálne a priestorovo predstavovať veci. Živé sny sa štruktúrovanými príbehy začínajú u detí objavovať až v 7 či 8 rokoch.

spanek miminkek

Ako uspať bábätko

 

Uspávanie bábätka je predovšetkým na začiatku tvrdý oriešok. Prečo? Pretože spánkový režim sa počas prvých mesiacov života často mení rovnako ako metódy, ktorými budete riešiť, že bábätko nespí. Ako podporiť dobrý spánok bábätka?

· Držte sa rituálov - snažte sa nastaviť večerné rituály hneď od začiatku. Môžete napríklad bábätko vykúpať, nakŕmiť, potom sa s ním pomaznať a potom ho uložiť k spánku.

· Nesvieťte - v izbičke by mala byť čo najväčšia tma. Bábätko je z maternice zvyknuté na absolútnu tmu, ktorá podporuje tvorbu melatonínu. Vďaka jeho dostatočnému množstvu sa ráno ľudia cítia odpočinutí.

· Vyberte vhodný matrac - matrac pre bábätko by rozhodne nemal byť zónovaný. Mal by mať iba jednu tuhosť. Ideálnym výrobným materiálom je studená pena alebo latex. U novorodencov je vhodné pod matrac položiť monitor dychu, ktorý kontroluje dýchanie bábätka a dokáže včas upozorniť na nepravidelnosť dýchania.

· Udržujte správnu vlhkosť a teplotu - teplota v izbičke pre dieťatko by sa mala pohybovať medzi 16 a 20 °C. Vlhkosť medzi hodnotami 40-60%. Dieťatko by nemalo byť studené a ani by sa nemalo potiť.

miminko spi