Pár jednoduchých rád, ako si vylepšiť existujúce lôžko pre pohodlný spánok

Cítite sa v poslednej dobe po prebudení neodpočinutí a takpovediac rozlámaní? Na vine môže byť vaše lôžko. Zamyslite sa nad tým, na akom matraci spíte a ako dlho, ale aj nad tým, či máte kvalitný rošt.

Nemá váš matrac najlepšie roky už za sebou?

Matrac by ste mali pravidelne meniť zhruba raz za 7 rokov. Hoci môže na pohľad vyzerať nepoškodený, pamätajte, že ste do neho za tú dobu vypotili veľké množstvo potu, čo vedie k vzniku baktérií, plesní a roztočov. Okrem toho sa vám za 7 rokov mohla zmeniť telesná váha alebo sa dostavili zdravotné problémy, čo sú faktory, ktoré majú na výber matraca veľký vplyv.

Ako vyberať nový matrac?

Pri výbere matraca sa riaďte niekoľkými jednoduchými pravidlami:

  1. Sledujte nosnosť matraca, ktorá by mala byť vyššia, než je vaša hmotnosť.
  2. Tvrdosť matraca prispôsobte svojou váhe, ale aj obľúbenej spánkovej polohe. Tvrdý matrac sa odporúča ľuďom s vyššou hmotnosťou, mäkší ľuďom s hmotnosťou nižšou.
  3. Rozmer matraca - na výšku by vás matrac mal prevyšovať zhruba o 20 cm.
  4. Pri voľbe materiálu i tuhosti zohľadnite svoje zdravotné problémy.
  5. Výška čiže hrúbka matraca by pre dospelých mala byť minimálne 16 cm.

 


Čím vyšší matrac si zaobstaráte, tým pohodlnejší spánok si užijete. Nezabudnite však, že výška matraca zvyšuje aj celkovú výšku postele, ktorá by sa mala pohybovať okolo 45-50 cm. U seniorov môže byť výška aj 55-60 cm. Vďaka vysokému matracu sa vám bude do postele pohodlne ukladať, ale tiež sa vám z nej bude lepšie vstávať. Pri výbere vysokého matraca dajte pozor, aby bol dostatočne zapustený do rámu a z postele nevypadával do strán.

nova_matrace 

Do nového matraca nechcem investovať

Ak nechcete investovať do nového matraca, môžete siahnuť po topperi čiže vrchnom matraci. Ten je zvyčajne tučný zhruba 5 cm a stačí ho na váš existujúci matrac iba položiť. Topper dokáže zmäkčiť alebo pridať na tuhosti vášmu existujúcemu matracu, takže vášmu telu poskytne potrebnú oporu. Stačí si len vybrať najvhodnejší výrobný materiál. Navyše vďaka nemu narastie celková výška postele. Medzi ďalšie výhody topperu patrí ochrana matraca pred vlhkosťou, opotrebením a porušením, ale tiež predlžuje životnosť tvaru matraca.

topper

Rošt, ktorý uľaví nohám a krčnej chrbtici

 

Svoje lôžko výrazne vylepšíte, ak si doňho zaobstaráte kvalitný rošt. A ak chcete v posteli zažívať skutočný komfort, mali by ste siahnuť po rošte polohovacom.

Vďaka polohovateľnému roštu si môžete nastaviť optimálnu výšku v oblasti hlavy, nôh alebo v oblasti hlavy aj nôh súčasne. Vďaka nastaveniu v hlavovej oblasti uľavíte krčnej chrbtici napríklad pri čítaní, sledovaní filmu alebo konverzácii pred spaním. Polohovanie nôh si zamilujú všetci, ktorí počas práce tieto končatiny extrémne namáhajú. Môže ísť napríklad o servírky, zdravotné sestry alebo zamestnanca, ktorý celú smenu stojí na nohách. Vďaka tomu, že si "nohy vyložíte hore" dôjde k odtoku prebytočnej lymfy, takže vám nohy nebudú opúchať.

polohovaci_rost

Manuálny alebo elektrický?

 

Polohovacie rošty sú k dostaniu v dvoch prevedeniach. Polohovanie môžete vykonávať ručne alebo elektricky pomocou motora. Ručné polohovanie nie je samozrejme tak komfortné. Musíte využiť svoje vlastnú námahu k tomu, aby ste si vybranú časť pomocou popruhov nastavili do požadovanej polohy.

Elektrické rošty nastavíte jednoducho pomocou tlačidiel do takej polohy, ktorú chcete. Ovládanie môže byť integrované do bočného panela alebo pripojené káblom. Elektrický pohon môže byť inštalovaný do nosného rámu, takže je možné elektrický rošt používať aj v posteliach s úložným priestorom alebo zásuvkou.

Ak sa rozhodnete pre polohovacie rošty, je dôležité mať pre ne vhodný matrac. Nie každý je totiž pre tento typ roštu vhodný. Matrac by mal byť pružný, preto sa odporúčajú modely vyrobené z pien či latexu.