Pripravte sa na Veľkú noc včas

Najprv sa poriadne zahrejte

Tohtoročná zima sa stále nevzdáva a sychravé dni, dážď a vietor zanechávajú na našom tele stopu chladu. Preto by bolo vhodné poriadne ho prehriať. Síce si môžete doma napustiť vaňu plnú horúcej vody, ale takej štvrťhodinke v teplej saune sa určite nevyrovná. Návštevou sauny urobíte dobrý skutok nielen pre vaše telo (dôjde k uvoľneniu svalov), ale aj dušu (usporiadate si myšlienky, upokojíte sa, odstránite zbytočný stres, mozog si odpočinie). Vyplavené endorfíny vás príjemne naladia a povzbudia k príprave na jar.

Aj vaša posteľ si zaslúži poriadnu očistu

Už za našich prababičiek bolo zvykom s nástupom jari poriadne upratať. Pri veľkom jarnom upratovaní by ste sa mali zamerať na činnosti, ktoré bežne nerobíte - vymiesť pavučiny, umyť okná, vyčistiť koberce, upratať v skriniach a pod. V spálni by ste nemali zabudnúť na posteľ, aj tá si zaslúži raz za čas poriadne vyčistiť.

  • Matrace nechajte poriadne prevetrať. Ideálne je vyniesť ich na balkón alebo terasu, a nechať na nich svietiť slnečné lúče.
  • Keď ich prinesiete späť do spálne, poriadne ich povysávajte.
  • Pokiaľ máte matrace vybavené snímateľnými poťahmi, vyperte ich. Ak nie sú prateľné v domácom prostredí, zaneste ich do práčovne chemicky vyčistiť.
  • Ak to umožňuje váš výrobca vankúšov a prikrývok, hoďte ich tiež do práčky, a vyperte aspoň na 60°C. To je teplota, pri ktorej sa zničí väčšina nežiaducich baktérií. Ale nezabudnite ich potom nechať poriadne preschnúť!
  • Rám a rošt postele utrite vlhkou handrou.
  • Ak máte posteľ vybavenú úložným priestorom, skontrolujte, či sa tam nevyskytuje pleseň.
  • Vysajte prach a vytrite podlahu pod posteľou (ak tam nemáte koberec). Nezabudnite tiež na priestor za čelom lôžka.

Na záver spálňu poriadne vyvetrajte, a tešte sa na večer, keď si ľahnete do postele. Iste poznáte ten úžasný pocit čerstvo uprataného lôžka s čistým obliečkami! Váš matrac po čase stráca svoje vlastnosti a odborníkmi je odporúčané vymeniť ho aspoň raz za 10 rokov. Ak nastal čas vymeniť aj ten váš, tak vám s výberom pomôže konfigurátor matracov Dr. Sleep.

Pustite jar dovnútra

Ak budete mať upratovanie domácnosti hotové, ozdobte si ju. Nemusíte hneď kupovať gýčovité zajačiky, husi alebo kuriatka, dnes zoženiete veľkonočné dekorácie z prírodných materiálov v každom kvetinárstve. Alebo buďte originálni, a vytvorte si venček z vŕbového prútia sami. Jarnú sviežosť vám prinesie aj kytica voňavých živých kvetov vo váze.

Veselá žltá, zelená, biela či oranžová farba na vankúšoch alebo obruse vás určite dobre naladí a povzbudí. Urobte si po šedivej zime radosť, presvetlite svoj domov a užite si prvé jarné dni.

 Košík Velikonoce