S príchodom jesene by ste sa mali vrhnúť na údržbu lôžka. Na čo nezabudnúť?

S príchodom jesene sa rok prehupol do druhej polovice, čo je ideálna doba pre kompletnú údržbu lôžka. Svoju pozornosť zamerajte na rám postele, ale aj na matrac a posteľné obliečky. A aby ste sa naladili na hrejivé tóny slnečnej jesene, nezabudnite spálni doplniť jesennými farbami a dekoráciami. Ako na to?

Prečo práve jeseň?

Veľká a kompletná údržba lôžka by sa mala vykonávať aspoň 2krát ročne. Zvyčajne sa jedná o jar a jeseň. Vzhľadom k tomu, že sa skončilo leto, obdobie vysokých teplôt a nadmerného potenia, je jeseň ideálnym časom pre veľké upratovanie postele, ktorý bude zahŕňať čistenie rámu postele, údržbu matraca a pranie lôžkovín. Nenechajte sa odradiť tým, že vám upratovanie zaberie niekoľko hodín, kvalitný spánok za to určite stojí.

Ako na správne pranie obliečky

Obliečky by ste mali meniť aspoň 1-krát za 14 dní. U alergikov sa odporúča častejšia frekvencia, teda výmena každý týždeň. Neprané obliečky sú rajom pre roztoče, ktoré môžu spôsobovať respiračné ťažkosti. Samozrejme, ak sa nadmerne potíte, meňte obliečky častejšie.

Pri praní posteľnej bielizne postupujte podľa pokynov výrobcu. Všeobecne sa odporúča neprať na vyššiu teplotu ako 40 °C, pretože vyššia teplota môže viesť k vyblednutiu farieb. Aby si obliečky zachovali svoj krásny vzhľad dlhú dobu, perte ich zapnuté a obrátené na rubovú stranu.

polstare

Starostlivosť o vankúše a periny sa odvíja od typu výplne

Tiež periny a vankúše sa oplatí vyprať alebo nechať vyčistiť. Záleží, čo odporúča výrobca. Ideálna frekvencia prania je zhruba raz až dvakrát ročne, ale pri silnejšom znečistení môže byť starostlivosť aj častejšia.

Ak spíte na anatomickom vankúši z pamäťovej peny, pamätajte, že nepatrí do práčky ani sušičky. Tieto vankúše sa perú ručne. Napustite si teplú vodu a pridajte tekutý prací prostriedok. Po vypraní vankúš dobre vypláchajte v čistej vode a nechajte voľne usušiť.

Ak to výrobca dovoľuje, môžete páperové prikrývky či vankúše prať aj doma. Budete potrebovať práčku s kapacitou aspoň 7 kg. Pred samotným praním skontrolujte, či nie sú v perine dierky, ktorými vylieza perie. Ak na ne narazíte, zašite ich. Na pranie používajte iba špeciálne prípravky na perie, klasické pracie prostriedky by mohli perie odmastiť. Perte maximálne na 40 °C. Niektoré práčky ponúkajú aj špeciálne programy pre pranie peria alebo lôžkovín. Odstreďovanie nastavte na maximálne otáčky.

Na sušenie sa odporúča využiť sušičku bielizne. Aby boli perina či vankúš po vysušení krásne našuchorené, pridajte do sušičky 2-3 čisté tenisáky vložené do ponožiek.

 udrzba_matrace

Pravidelnou údržbou matraca predĺžite jeho životnosť

Zainvestovali ste do luxusného matraca? V tom prípade by ste sa mali pravidelne venovať jeho údržbe. Matrac totiž vytvára ideálne prostredie pre mikróby, roztoče a plesne. Je teplý, drží sa v ňom vlhko a tiež zachytáva čiastočky odpadnutej kože.

Z matraca zložte obliečku, a ak máte topper, tak aj ten. Topper môže byť tiež chránený obliečkou, takže ho zložte a vyperte podľa postupu, ktorý odporúča výrobca. Rovnako tak postupujte aj u chrániča matraca. Ideálne je pranie aspoň na 60 °C, pri ktorom zlikvidujete roztoče.

Samotný matrac dobre povysávajte. Poctivo sa venujte všetkým záhybom a zle dostupným miestam. Následne do matraca pomocou kefy votrite jedlú sódu. Jedlá sóda na seba viaže vlhkosť a pachy. Nechajte ju pôsobiť pokojne celý deň a potom matrac povysávajte. Vysávanie a jedlú sódu aplikujte na obe strany matraca.

K pravidelnej údržbe luxusného matraca patrí tiež prevetrávanie a pravidelné otáčanie, a to nielen z jednej strany na druhú, ale aj zámena hlavovej a nožnej časti.

Prach sa drží aj na ráme postele

Pri generálnom upratovaní lôžka nezabúdajte ani na rám postele. Údržbu prispôsobte materiálu, z ktorého je posteľ vyrobená. Lamino zvyčajne stačí utrieť vlhkou handričkou a následne vysušiť.

Prach z dreveného rámu odstráňte vysávačom s mäkkým štetinovým nadstavcom. Povrch môžete zotrieť aj suchou či ľahko navlhčenou handričkou. Pri práci vám pomôžu tiež čistiace a ochranné prostriedky určené na drevo. Vďaka ich antistatickej zložke je zabránené rýchlemu usadzovaniu prachu.

V prípade, že máte posteľ čalúnenú, prispôsobte upratovanie materiálu čalúnenia. Pre vysávanie prachu použite vysávač s nadstavcom pre čalúnenie a nižším výkonom. Vysoký výkon vysávania by mohol viesť k vyťahaniu materiálu. Na čistenie nikdy nepoužívajte ostré predmety, kefy alebo brúsny papier.

 postel

Spálňa v náruči jesene

Typické jesenné farby majú teplé podtóny, ktoré v spálni vytvoria hrejivú a príjemnú atmosféru. Zvyčajne sa jedná o vínovo tmavú, tehlovo červenú, sýto oranžovú alebo radostne žltú. Tieto farby sa môžu objaviť na prehoze na posteľ, závesoch alebo dekoračných vankúšikoch.

Jeseň do spálne vnesiete aj v podobe dekorácií. Stavte na vysoké alebo nízke svietniky, do misy si naaranžujte gaštany, žalude, tekvicu a šišky. Vo vázach sa bude krásne vynímať suchá väzba z jesenne sfarbených listov, šípok a tráv. Zo živých kvetov môžete siahnuť po vrese a cyklámene. K prevoňaniu použite škoricu, badián, klinčeky alebo vanilkový struk, ktoré môžete nasypať do sklenenej misy.

Užite si dokonalú jeseň vo voňavej a štýlovo dekorovanej spálni.

vres