Spánok a úzkosti: Ako spolu súvisia

S niektorou formou úzkosti sa v určitej fáze života stretne takmer každý z nás. O v minulosti tabuizovanej téme sa dnes začína hovoriť stále viac nahlas. Žijeme v dobe, ktorá tlačí na výkon a výsledky. Stres je všadeprítomný a odráža sa to na našom zdraví. Ako s tým všetkým súvisí spánok?

Šabľozubý tiger dneška

Rovnako ako stres je aj úzkosť normálnou ľudskou emóciou. Oboje sú súčasťou obranného mechanizmu, ktorý nás mal v minulosti chrániť pred nebezpečenstvom - napríklad v podobe šabľozubého tigra. Ako rýchlo sa ale nebezpečenstvo objavilo, tak tiež pominulo. V dnešnom svete je stres na dennom poriadku a v strehu musíme byť prakticky neustále. Úzkostné poruchy sú preto veľmi časté stavy, kedy máme nepríjemné pocity sprevádzané napríklad potením, tlakom na hrudi alebo dlhodobou dýchavičnosťou.

Náhodná zhoda štatistík?

Podľa odhadov trpí nespavosťou skoro polovica Čechov. Úzkosťami potom rovnaký počet. Nejedná sa o náhodu, ale o začarovaný kruh. Ak máte dlhodobo nedostatok spánku, ste náchylnejší k výskytu úzkostí. Ak nimi trpíte, samozrejme sa vám bude horšie zaspávať. Ako z toho von?

obrázek

Ako na pokojný spánok

Pre uvoľnený a dlhý spánok môžete urobiť niekoľko opatrení. Pokiaľ vám ale nepomôžu, nebojte sa vyhľadať odborníka. Neliečená dlhodobá úzkosť môže prerásť aj v depresiu, preto sa o svoju dušu starajte rovnako dobre, ako sa staráte o telo. Pravidelne cvičte, jedzte zdravo, skúste meditáciu, vypínajte mobil a počítač najmenej 2 hodiny pred spaním. Vyberte si matrac a lôžkoviny, ktoré vám budú sedieť a vďaka ktorým si v noci naozaj odpočiniete. Netrápte sa a užívajte si malé každodenné radosti, ktoré vám život prinesie.

 

Nie ste si istí, ako máte vybrať správny matrac? Náš interaktívny sprievodca výberom matraca vám poradí.