Spoznajte svoj spánkový cyklus a vyspite sa do krásy!

Kvalitný a dostatočný spánok sa pozitívne odráža na našej produktivite, nálade a našom vzhľade. Ako možno už viete, rozlišujeme NREM spánok a REM spánok. Novinkou však môže byť, že spánok je rozdelený celkom do piatich fáz, ktoré tvoria základ spánkového cyklu. Znalosť a uvedomenie si týchto piatich fáz zdokonalí váš spánok, vďaka ktorému získate energiu a budete sa cítiť oddýchnuto.

Aké sú teda fázy spánkového cyklu?

infografika

  • 1. fáza – Trvá približně 15 minút a je charakterizovaná ospalosťou, bdením a pomalým zaspávaním. Náš dych sa počas prvej fázy spomaľuje, srdcový rytmus sa znižuje a oči sa pohybujú pomaly.
  • 2. fáza – V druhej fáze sa dostávame do ľahkého spánku, počas ktorého miznú očné pohyby a dochádza k uvoľneniu svalového napätia.
  • 3. fáze – Během třetí fáze se dostáváme do hlubokého spánku a náš dech se stejně jako srdeční rytmus zpomaluje.
  • 4. fáza – Štvrtá fáza je charakterizovaná ako najhlbší spánok, počas ktorého sa oči nepohybujú, svalová relaxácia sa prehlbuje, a tak dochádza k fyzickej regenerácii.
  • 5. fáza – Piatu fázu predstavuje takzvaná REM fáza, ktorá je podobná bdelosti. Ľuďom sa zdajú sny a dochádza k psychickej regenerácii.

Ak ste zástancami krátkeho popoludňajšieho odpočinku, tak ani v tomto prípade nezabúdajte na adekvátne a včasné prebudenie. Neodporúča sa spať dlhšie ako 25 minút. Ako už viete, tak opäť platí, že ak sa dostanete do hlbokého spánku a zobudíte sa, hrozí, že sa budete cítiť ešte horšie ako pred zaspaním. Vinou bude prebudenie v hlbokom spánku, teda v čase, keď dochádza k fyzickej regenerácii.

Skúste sa preto nabudúce zamyslieť nad tým, na koľko hodín si nastavíte budík, aby ste stihli prejsť všetkými fázami spánkového cyklu. Budete sa cítiť oddýchnutí a plní energie!