Súboj medzi penovým a pružinovým matracom! Ktorý sa stane vaším víťazom?

Pri výbere matraca by ste sa rozhodne nemali riadiť len kúpnou cenou. Spánkom strávite až tretinu života, takže by ste si mali dopriať to najlepšie. Pružinový matrac je cenovo dostupnejší a má vyššiu nosnosť, ale penový sa dokonale prispôsobí vášmu telu. Ako sa teda rozhodnúť?

Pri penovom matraci si môžete vybrať typ peny

Pre výrobu penových matracov sa používa množstvo pien. Aby ste si užili kvalitný spánok, je potrebné matrac položiť na lamelový rošt, ktorý umožní lepšiu ventiláciu vzduchu aj rozloženie hmotnosti spiaceho človeka. Ak matrac položíte na rošt pevný, budú účinky matraca polovičné.

pErl0ho-

 

 

PUR pena

PUR pena, častejšie známa ako molitan, patrí k najlacnejším. Je príjemná, ale jej životnosť je kratšia a skôr sa preleží. Molitanové matrace viac hrejú a horšie sa vetrajú, takže nie sú dobrou voľbou pre osoby, ktoré sa veľa potia a býva im v noci horúco.

Studené peny

Studená pena je vynikajúcou voľbou takmer pre každého. Nepreleží sa tak skoro, dobre odvádza teplo, a navyše sa dokonale prispôsobí tvaru vášho tela. Jej najväčšou prednosťou je zónovanie, čo znamená, že pre každú časť tela je použitá iná tuhosť. V oblasti ramien je matrac mäkší, v oblasti bedier tuhší.

Lenivé peny

Lenivá čiže VISCO pena sa najčastejšie kombinuje s penou studenou. Jej tuhosť sa mení podľa teploty vášho tela. Matrac kopíruje krivku chrbtice, takže spíte v prirodzenej polohe. Je vhodný pre osoby trpiace bolesťami chrbta, seniorov, osoby s obmedzeným pohybom, ale aj pre všetkých, ktorí chcú kvalitný spánok bez kompromisov. Matrac má dlhú životnosť a dobre sa vetrá, čo znamená, že sa v ňom nebudú zadržiavať roztoče a tvoriť plesne.

Výhody penových matracov

 • prispôsobia sa telu
 • dostupné matrace dvojakej tvrdosti
 • zónovánie
 • pro osoby trpiace bolesťami chrbtice

Nevýhody penových matracov

 • nutnosť mať lamelový rošt
 • vyššia kúpna cena

Pružinové matrace sú cenovo dostupnejšie

Pružinový matrac nevyžaduje používanie lamelového roštu, takže ho pokojne môžete položiť na rošt pevný. Za hlavnú výhodu sa považuje nižšia obstarávacia cena a vyššia nosnosť. Je teda dobrou voľbou pre osoby s vyššou hmotnosťou. Matracom dobre cirkuluje vzduch, takže sa hodí na chaty, do ubytovní alebo tam, kde sa drží vlhkosť a priestory sa zle vetrajú.

pErl0ho-

Bonelové pružiny

Pružinové matrace môžu byť vyplnené bonelovými pružinami, ktoré tvoria vzájomne prepojené oceľové drôty. To znamená, že ak stlačíte jednu pružinu, ovplyvní to aj tie okolo nej. Preto sa nedokáže telu prispôsobiť tak ako matrac penový. Na rozdiel od neho má však väčšiu nosnosť.

Taštičkové pružiny

Taštičkové pružiny nie sú vzájomne prepojené. Každá z pružín je umiestnená v samostatnej taštičke z tenkej textílie, takže pružiny na sebe nie sú závislé. Telu sa teda prispôsobia lepšie ako bonelové pružiny. Čím viac taštičiek matrac má, tým lepšie sa prispôsobí vášmu telu. Požadujte teda minimálne 150 pružín na meter štvorcový. Priedušnosť i nosnosť je porovnateľná s matracom z bonelových pružín.

Výhody pružinových matracov

 • nižšia kúpna cena
 • vyššia nosnosť
 • lepšia priedušnosť

Nevýhody pružinových matracov

 • nedokážu sa prispôsobiť ľudskému telu
 • nie sú vhodné na polohovateľný rošt
 • nie sú vhodné na každodenné spanie
 • nemôžete si vybrať tuhosť

Stále si neviete rady? Pozrite sa na našich 7 tipov pre výber matraca, poradíme vám.