Zoznámte sa s materiálmi, ktoré sa používajú na výrobu matracov

Či už je to u vás aktuálna téma alebo vás výmena matraca čaká za päť rokov, prehľadné zoznámenie s materiálmi, z ktorých sa dnes matrace vyrábajú, ako by ste našli. Za tých päť rokov napríklad v šuplíku, tak si ho tam nezabudnite uložiť.

Výber modelu nechajte nakoniec, začnite s vlastnosťami

Pri výbere nového matraca sa často stáva, že to radšej odložíte na neskôr len preto, že je tých matracov na trhu proste príliš mnoho. Sotva v cenovom porovnávači zadáte hľadaný výraz "matrace", vyskočí na vás cez 4 000 výsledkov. A úprimne, komu by sa do skúmania každého zvlášť chcelo?

Keď svoju otázku konkretizuje na druh, napríklad "pružinový matrac", zostane vám tých matracov len pár desiatok a medzi nimi už sa bude vyberať ďaleko ľahšie.

Ako sa ale dopracovať k tomu, že vás bude vo finále zaujímať zmienený pružinový a nie napríklad penový matrac? Zoznámte sa dôkladne s ich vlastnosťami a vyberte také, ktoré najviac vyhovujú požiadavkám pre váš spánok.

Výsledné vlastnosti matraca ovplyvňuje materiál

Základom správneho výberu je orientácia. A zorientovať sa vo svete matracov vám teraz pomôže náš stručný prehľad materiálov, z ktorých sú vyrábané. Tie totiž podstatnou mierou ovplyvňujú vlastnosti a kvalitu matracov.

  • Lenivá čiže pamäťová pena

Lenivá pena pod vplyvom ľudského tepla mení svoju tuhosť a dokonale sa prispôsobuje tvaru ľudského tela. Do pôvodnej polohy sa vracia veľmi pomaly, nevytvára tak protitlak a zabraňuje preležaninám. Poskytuje vynikajúce ortopedické vlastnosti a komfort.

  • Studená (HR) pena

Studená pena s otvorenou štruktúrou materiálu je obľúbená pre svoju vysokú elasticitu, priedušnosť, pevnosť, tvarovú stálosť a dlhú životnosť. Vzhľadom na možnosť kombinácie rôznej tuhosti pien, zaisťujú matrace zo studenej peny ideálnu anatomickú polohu chrbtice.

  •  Bio pena

Má veľmi podobné vlastnosti ako studená pena iba s tým rozdielom, že je na jej výrobu použitý prírodný materiál (sója alebo olej z ricínu obyčajného). Je vysoko elastická a stabilná, vhodná pre alergikov.

  • Pružina Bonell

Klasický "zastaraný" pružinový matrac má handicap v tom, že pri zaťažení pruží na celej ploche. Je ale veľmi priedušný, má dobré ortopedické vlastnosti, neuložíte ho ale na polohovateľný rošt.

  • Taštičková pružina

Taštičkové pružiny sú v matraci uložené v samostatných vreckách a pri zaťažení reagujú zvlášť, môžu byť teda členené do anatomických zón. Inak majú podobné vlastnosti ako Bonell.

  • Latex

Latexové matrace obsahujú zmes prírodného a umelého latexu, sú antialergické, vysoko pružné a mäkké, po zatlačení sa veľmi rýchlo vrátia do pôvodného stavu a majú dlhú životnosť.

  • Gél

Z gélu sa vyrábajú segmenty obsiahnuté v matracoch zo studenej alebo lenivej peny, vytvára akupresúrne body, ktoré pomáhajú uvoľňovať svalstvo. Má vysoké hygienické vlastnosti, preto je vhodný pre deti i alergikov.

  • Kokosové vlákno

Kokosové vlákna sa v matracoch využívajú ako medzivrstva pre zvýšenie ich tuhosti a stability. Mieša sa s latexom, je priedušné a zabraňuje usadzovaniu plesní a roztočov.

Určite to nie je konečný výpočet materiálov, s ktorými sa u popisov matracov stretnete. Každý výrobca vyvíja rôzne peny s unikátnymi vlastnosťami, ako napríklad Flexifoam®, Curemfoam, apod. Pri výrobe matracov sa používajú aj konské vlasy, ovčie rúno, morská tráva alebo obyčajný molitan. Ak na ne pri výbere narazíte, zoznámte sa s nimi priamo u výrobcu.

A pred konečným nákupom si matrac zájdite vyskúšať. Žiadny popis vlastností nenahradí pocit, ktorý budete mať z ležania.