Ako vybrať pyžamo pre zdravý spánok?

Spánok naše telo potrebuje, bez neho by bolo skoro unavené a vyčerpané, nálada by klesla na bod mrazu. To nikto z nás nechce, preto večer všetci líhame do postele s vidinou dlhého a ničím nerušeného kvalitného spánku. Ako túto snahu podporiť? Kvalitným matracom, vhodnými lôžkovinami a tiež dobre vybraným pyžamom.

Ako zlepšiť spánok? Dobre vybraným pyžamom!

Možno si hovoríte, že je úplne jedno v čom spíte. Stačí si obliecť spodnú bielizeň a voľné tričko, prípadne nejaké tie pohodlné kraťasy alebo nohavice. To je ale veľká chyba. Spánkom trávime veľkú časť dňa aj nášho života, tak výber oblečenia, v ktorom spíte, nepodceňujte. Je dosť možné, že je práve zle zvolený spací úbor príčinou vašej nespavosti.

Viete, že slovo pyjama má svoj pôvod v perzštine alebo hindčine a znamená "oblek pre nohy"? V tomto duchu sa nesú aj dnešné pyžamá, dámy, ale aj niektorí páni, napriek tomu dávajú často prednosť nočným košieľkam. Ako vybrať pyžamo, ktoré vás odnesie do ríše snov?

Na materiáli záleží

Či už vyberáte dámske, pánske alebo detské pyžamo, jednou z najdôležitejších vecí, na ktorej naozaj záleží, je voľba materiálu. U pyžám hrajú prim prírodné materiály ako bavlna, biobavlna a v poslednej dobe tiež bambusové vlákno. Prečo?

Ich veľkou prednosťou je skutočnosť, že skvele sajú pot, sú priedušné a príjemné na telo. Zaručia vám zdravý spánok, nestane sa, že by vás pyžamo škriabalo, hrýzlo, ani potenie v spánku nebude problém. Pyžamá z prírodných materiálov sú vhodné aj pre osoby s citlivou pokožkou a kožnými problémami.

Náš tip: Umelé materiály nie sú u pyžám tou najlepšou voľbou, na druhú stranu si pokojne môžete zaobstarať bavlnené pyžamo s prímesou lycry alebo elastanu, ktoré zaručia pružnosť materiálu, dráždiť vás ale nebudú.

pyzamo_spanek

A čo saténové pyžamo?

Vyzerá luxusne, jedni na neho nedajú dopustiť, druhí si spánok v ňom nevedia predstaviť. Ako je to možné? Záleží na tkaní. Satén totiž nie je druh vlákien, ako si mnohí myslia, ale druh tkania. Najkvalitnejší je satén z prírodného hodvábu.

Zvoľte správnu dĺžku, strih aj veľkosť

V pyžame sa musíte cítiť dobre, nemalo by vás nikde škrtiť alebo zvierať. Rovnako tak vám nemôže ani padať. Nepodceňujte teda výber strihu a veľkosti.

  • Veľkosť pánskych i dámskych pyžám sú značené štandardne ako u spodného prádla, rovnako si ale overte vhodnú veľkosť v tabuľke výrobcu pyžama.
  • Dĺžku nohavíc vyberajte s ohľadom na vlastné preferencie, prípadne na ročné obdobie. V lete oceníte pyžamový set s kraťasmi a tielkom, v zime zasa dlhé rukávy aj nohavice.
  • Vyberáte tehotenské pyžamo? Stavte skôr na voľnú košieľku, ktorá vás cez bruško nebude nikde tlačiť.
  • K pyžamu jednoznačne patrí voľnosť. Jeho strih by mal byť jednoduchý, bez zbytočných švov, gombíkov, vreciek a ozdôb, ktoré síce možno vyzerajú pekne, zrovna praktické ale nie sú. V noci vás budú tlačiť a vy sa ráno prebudíte s nepríjemnými otlakmi.