Fázy spánku: Ako zistiť, kedy je váš spánok najhlbší


Aj keď je spánok zatiaľ pre vedcov z veľkej časti neprebádanou oblasťou, podarilo sa im zmerať a odhaliť niekoľko rôznych fáz spánku. V niektorých fázach sa vám napríklad zdajú živé sny, v iných ste zase náchylnejší k prebudeniu.

Spoznajte svoj spánok - a ovládnite ho!

Základné delenie fáz spánku je určené tým, čo robia vaše oči. Ak sa rýchlo pohybujú, hovoríme o takzvanom REM spánku (rapid eye movement - rýchly pohyb očí). Pokiaľ sú v pokoji, prežívate fázu NREM (non rapid eye movement). Celkovo má však spánok päť fáz:

  • Fáza 1 – zaspávanie, svaly sa pomaly uvoľňujú, mozog vysiela veľmi pomalé θ vlny, trvá 5-10 minút
  • Fáza 2 – spomaľuje sa srdcový tep, klesá teplota tela, vzniká rytmická mozgová aktivita (tzv. spánkové vretená), trvá asi 20 minút
  • Fáza 3 – mozog vysiela veľmi pomalé δ vlny, prechod medzi ľahkým a hlbokým spánkom
  • Fáza 4 – hlboký spánok, trvá asi 30 minut
  • Fáza 5 – REM spánok, zvýšená mozgová aktivita - viac snov, svaly sú najviac uvoľnené

Celý cyklus spánkových fáz sa počas noci niekoľkokrát zopakuje, zvyčajne štyrikrát až päťkrát. Zo začiatku prevláda fáza hlbokého spánku, s postupom noci sa však zvyšuje podiel REM spánku. Najdlhšia fáza REM spánku je v cykle pred prebudením, kedy môže trvať až hodinu.

Prebuďte sa v pravý čas

Najprirodzenejšie je prebúdzanie vo fáze ľahkého spánku. Z hlbokého spánku sa sami od seba len tak nezobudíte. Málokto má však možnosť vstávať, kedy chce. Keď vám ale zazvoní budík počas REM fázy, je to pre váš mozog príliš veľký šok. To sa potom nepriaznivo podpíše na celom nasledujúcom dni.

Vyskúšajte špeciálne budíky, ktoré dokážu sledovať vašu spánkovú aktivitu a prebudia vás vo chvíli, keď spíte ľahko. Zvládnu to aj aplikácie pre chytré mobily Sleep Cycle alebo Sleep as Android. Večer stačí nastaviť časový interval, v ktorom sa chcete prebudiť, a dať telefón pod vankúš.


Mohlo by Vás zaujímať: