Kedy je ten správny čas na výmenu matraca?

Kvalita matraca ovplyvňuje kvalitu vášho spánku. Ako často matrac meniť? A viete, prečo je jeho pravidelná výmena tak dôležitá?

Matrac sa vyrába z latexu a rôznych druhov pien praktických pre výrobu a zároveň vhodných pre náš spánok. Rovnako ako iné materiály majú aj pena a latex obmedzenú životnosť. Z toho dôvodu je nutné matrac pravidelne vymieňať.

Ako často meniť matrac?

Životnosť matraca sa odvíja od jeho kvality, frekvencie jeho užívania a od starostlivosti, ktorú jeho údržbe venujeme.

Priemerná životnosť matraca sa pohybuje medzi 5 až 10 rokmi. Pokiaľ máte kvalitný matrac, môžete ho vymeniť približne po 8 rokoch. V prípade, že ste do kúpy matraca príliš neinvestovali, zakúpte nový matrac najneskôr po 5 rokoch. Zaistíte si tak kvalitný a zdravý spánok.

Životnosť matraca ovplyvňuje aj jeho výška. Nízky matrac sa preleží a opotrebuje skôr ako matrac s vyššou výplňou.

 

Prečo je výmena matraca dôležitá?

Človek počas noci vylučuje pot, ktorý sa následne vsakuje do matraca. Prach, odumretá koža a vlákna z prestieradiel sa usadia v matraci a vytvárajú ideálne prostredie pre tvorbu a výskyt roztočov a baktérií. Najmä u alergikov je čistenie a častá výmena matraca nutnosťou.

Okrem hygienických dôvodov je výmena matraca dôležitá aj pre lepšie zdravie. Častým používaním sa matrac preleží a škodí chrbtici. Zlá poloha počas spánku ovplyvňuje jeho kvalitu a dĺžku. Myslite na svoje zdravie a meňte matrac častejšie.

Ako chrániť matrac, aby vydržal čo najdlhšie?

  • Pravidelne ho vetrať a vysávať.
  • Meniť a prať lôžkoviny.
  • Používať chránič na matrace.

Plánujete výmenu matraca? Prečítajte si, na čo si pri výbere dať pozor.

 alebo skúste Konfigurátor matrace a vyberte matrac priamo pre vás.