Neseďte za volantom! Jazdite na bicykli, urobíte toho veľa pre seba i svoje okolie

Sobota 22. septembra pripadá na Medzinárodný Deň bez áut slúžiaci k tomu, aby sme si uvedomili dopad výfukových plynov na životné prostredie. Skúste si preto aspoň tento deň naplánovať tak, aby ste nepotrebovali auto a na víkendový výlet zájdite napríklad na bicykli. Urobíte niečo pre planétu Zem aj pre svoje zdravie.

Čo sa skrýva za Dňom bez áut?

 

Medzinárodne uznávaný deň "Deň bez áut" spadá pod Európsky týždeň mobility poukazujúci na ekologickejšie spôsoby dopravy, najmä pre každodenné dochádzanie.

Každý ročník je inak tematicky zameraný, v roku 2018 podporuje "multimodalitu" - kombinovanie rôznych spôsobov dopravy na prepravu cestujúcich i tovaru tak, aby bola čo najefektívnejšia, najekonomickejšia, najpohodlnejšia a najspoľahlivejšia.

Kraje, mestá i malé obce kampaň vehementne podporujú. Niekde si môžete užiť deň plný zábavy, koncert, niekde môžete v sobotu jazdiť MHD zadarmo.

Skúste sa začať riadiť heslom "Kombinuj a choď!" A do práce využívajte napríklad bicykel a vlak, kolobežku a električku alebo chôdzu a autobus. Tá pohybová časť prospeje aj vášmu zdraviu.

Jazda na bicykli lieči srdce i nespavosť

 

Najviac vám telo poďakuje pri kombinácii bicykla a vlaku / električky, prípadne aj keď vynecháte ono spomínané kombinovanie.

Cyklistika je jeden z najspoľahlivejších športov, ako zlepšiť kondičku, schudnúť a pozdvihnú náladu. Je veľmi šetrná k nášmu pohybovému aparátu, nezaťažuje kĺby podobne ako stále obľúbenejší beh a po chôdzi je vlastne druhým najprirodzenejším pohybom.

Akých 10 najväčších zdravotných prínosov so sebou jazda na bicykli prináša?

  • zlepšuje prácu tráviaceho traktu
  • podporuje obranyschopnosť organizmu
  • znižuje riziko obezity, cukrovky, kardiovaskulárnych ochorení i rakoviny
  • býva súčasťou rehabilitácie po operáciách srdca
  • 20 - 30 minút jazdy denne zmierňuje ťažkosti s nespavosťou
  • cyklisti vyzerajú mladšie, než v skutočnosti sú
  • pravidelná jazda zlepšuje duševný výkon a pamäť, vyvoláva pocity šťastia a spokojnosti, zlepšuje náladu a zbavuje nás únavy
  • má pozitívny vplyv na sexuálny výkon
  • ženy cyklistky mávajú ľahší pôrod a rýchlejšie sa z neho zotavujú

Cyklistika nášmu zdraviu prospieva v mnohých smeroch. Neexistuje teda vlastne žiadny rozumný argument pre to, aby sme koleso nechávali zamknuté v garáži a vyrážali autom. No nie? :)