Starý matrac: ekologická likvidácia alebo darovanie?

Kvalitný matrac je základom zdravého spánku. Hoci niektorí výrobcovia deklarujú životnosť matraca aj cez 10 rokov, z hygienických dôvodov by sa mal meniť každých 8 rokov. Čo robiť so starým matracom? Nechajte ho ekologicky zlikvidovať alebo využite inak.

Správny čas na výmenu matraca

Aby ste si užívali kvalitný spánok a príjemné vstávanie bez bolesti chrbta či kĺbov, mali by ste spať na kvalitnom matraci. Ak sa ráno budíte nevyspatí a s bolesťou, alebo cítite, že je matrac preležaný, je čas na jeho výmenu. Všeobecne sa matrac odporúča vymieňať každých 8 rokov, a to z hygienických dôvodov. Predsa len každú noc vypotíte zhruba 1 l potu a na matraci zostávajú čiastočky ľudskej kože. Životnosť matraca môžete predĺžiť pravidelnou údržbou alebo používaním chráničov, ale čas na jeho výmenu rovnako príde.

nova_matrace

Kam vyhodiť staré matrace

Matrace sa väčšinou vyrábajú z plastov, lepšie povedané pien. Najčastejšie sa stretnete s polyuretánovou penou, studenou penou, ale aj latexom alebo kombináciou s prírodných materiálmi. Pružinové matrace navyše obsahujú kovové pružiny.

Aj napriek tomu, že časť matracov tvoria plasty, neznamená to, že matrac vyhodíte ku žltým kontajnerom. Plasty, ktoré sa pre výrobu matracov používajú, totiž nepatria medzi bežné plasty, ktoré doma triedite. Matrac patrí do zberného dvora. Ak sa zberný dvor nachádza v mieste vášho bydliska, môžete tam odpad bezplatne odovzdať. Niektoré zberné dvory dokonca ponúkajú odvoz matracov a iného veľkoobjemového odpadu.

V zbernom dvore sa postarajú o to, aby bol matrac správne zlikvidovaný alebo zrecyklovaný. Pod pojmom likvidácia si predstavte riadené spaľovanie v spaľovniach, pri ktorom do ovzdušia neunikajú škodlivé látky. Matrac nikdy nepáľte sami doma, pretože tým výrazne znečistíte životné prostredie. Časti, ktoré sú zrecyklované, sa používajú napríklad opäť pre výrobu matracov, ako pokládka pod koberce alebo ako výplň do boxovacích vriec. Drevo sa používa na mulčovaciu zmes.

stara_matrace

Darovaním matraca urobíte radosť ľuďom aj štvornohým miláčikom

Ak je starý matrac v relatívne dobrom stave, nemusí skončiť v zbernom dvore. Poslúžiť môže napríklad sociálne slabším ľuďom. Darovať ho môžete napríklad na charitu. Ďalším variantom je inzercia starého matraca na internete alebo v novinách. Niekedy je možné matrac odviesť do útulku, kde sa používajú pre zateplenie búdy. Nie každý útulok však matrace prijíma. Dôvodov je hneď niekoľko, napríklad nemožnosť matrace prať, ale tiež nízka odolnosť, kvôli ktorej psík matrac ľahko zničí. Preto si vopred zistite, či majú vo vybranom útulku o staré matrace záujem.

pes_matrace

Vdýchnite matracu nový život

Poznáte pojem upcyklácia? Zjednodušene znamená, že vec premeníte na nový predmet úžitkovej hodnoty. Napríklad starú žiarovku môžete využiť ako závesnú vázu na kvety. Zo starého matraca môžete vyrobiť napríklad pelech pre psa alebo polstrovanie na záhradný nábytok. Stačí ho len opatriť odolnou látkou. Pružiny z matraca môžete využiť ako štýlový držiak na kvetináče alebo ich obaliť svetelnou reťazou a umiestniť ako originálne dielo do interiéru.