Ťažký život ľavákov. Pripomeňme si útrapy, s ktorými museli a stále musia zápasiť

13. srpen je den, na který Připadá Mezinárodní den leváků. Žije jich mezi námi přibližně 10 % a v životě to mají mnohem těžší než praváci. Vždyť tomu není tak dávno, co jsme děti od útlého věku násilně přeučovali dělat vše pravačkou. Pojďme se podívat, s čím se musí leváci v životě vyrovnávat.

Ľaváctvom sa označuje prednostné užívanie ľavej ruky, resp. prevaha ľavej polovice tela. Už na začiatku je dôležité povedať, že laternita (preferencia jednej strany) nie je návykom ani zlozvykom, ale niečím, čo je telu prirodzené a nemali by sme sa ľavákov snažiť učiť používať druhú ruku, pre nich pomalší a neohrabanejší.


Ťažký život ľavákov

Ľaváci sú vystavení ťažkým skúškam už od útleho detstva. Nehovoríme len o písaní a rozmazávaní atramentu, ale aj o manipulácii s kompletným vybavením domácnosti - napravo sa otvárajú dvere, skrinky, chladnička aj ovládajú domáce spotrebiče.


V akých oblastiach to majú ľaváci zložitejšie než praváci?

 • Riadenie auta. Radiaca páka v aute napravo, ak nešoférujete v Británii. Štatistiky tiež dokazujú, že vodiči ľaváci sa zúčastňujú väčšieho počtu dopravných nehôd než praváci.
 • Remeselné práce. Problém čiastočne súvisí s pracovnými pomôckami a "silou" pravej mozgovej hemisféry. A tiež je štatisticky preverené, že sa ľaváci častejšie zrania.
 • Intímny život. Ľaváci sú oveľa ostýchavejší a ustráchanejší než praváci, za čo môže ovplyvňovanie pravej mozgovej hemisféry prepojenej s emóciami.
 • Stolovanie. Pokiaľ si ľavák nesadne na ľavú stranu stola, musí sa on aj jeho kolega po ľavici zmieriť s tým, že si pri jedle obúchajú lakte.
 • Zdieľanie postele. Pre ľaváka je ideálne spať na ľavej strane postele, aj keby s tým partner pravák nesúhlasil. Na svojej dominantnej strane totiž bude mať svoj nočný stolík a ranné zaklapnutie budíka zvládne ľavák tak rýchlo, že to partner ani nestihne postrehnúť.
 • Poruchy spánku. Ľaváci sú náchylnejší k poruchám spánku. Môže za to fakt, že v spánku kopú nohami a rozťahujú ruky 5x častejšie ako praváci.

Svet je proste pravoruko zameraný. Našťastie už možno v dnešnej dobe kúpiť veľa pomôcok určených ľavákom, ktoré im uľahčujú prácu. Najžiadanejšími výrobkami sú bezpochyby nožnice, strúhatká, pravítka, vývrtky, škrabky alebo otvárače. Veľkému záujmu sa teší aj záhradné náradie ako kosačky či kosáky.

Okienko do histórie

Narodiť sa ľavákom skôr ako v 20. storočí nebol žiadny med. Čo všetko museli ľaváci v minulosti znášať?

 • Kedysi bolo ľaváctvo považované za telesnú vadu.
 • Cirkev ho považovala za znamenie diabla.
 • Eskimáci verili, že každý ľavák je čarodejník.
 • Japonským mužom bolo dovolené rozviesť sa so ženou, keď zistil, že je ľavačka.
 • Rimania preučovali chlapcov pri výcviku do légie, aby nenarúšali jej súdržnosť.
 • V niektorých afrických krajinách deťom polievali ruky vriacou vodou a vnárali do bahna, kým im v ruke neodumreli nervy a museli sa tak naučiť používať pravú ruku.
 • Tvary čínskeho písma boli navrhnuté pre pravákov, ľavák ich napíše len veľmi namáhavo.
 • V niektorých kultúrach ľaváctvo pôsobí negatívne dodnes, uprednostňovanie ľavej ruky je pri určitých činnostiach považované za neslušné alebo dokonca trestuhodné. V arabských krajinách, Indii alebo Indonézii sa použitie ľavej ruky pri jedle dodnes považuje za vážny prehrešok. V Indonézii navyše ľavou rukou ani nesmiete prijať dar.

Slávni ľaváci

Byť ľavákom ale niekomu prináša aj výhody. Pozrite sa napríklad na úspešných športovcov, futbalistov, hádzanárov či tenistov. Svoje by o výhodách ľavorukosti na kurte mohli rozprávať napríklad Rafael Nadal, Petra Kvitová alebo Lucie Šafářová.

Zaujímavé je, že v britskej kráľovskej rodine je ľaváctvo dedičné, prvou ľaváčkou bola už kráľovná Viktória, ďalej kráľova matka aj jej koktavý manžel Juraj VI., Princ Charles aj princ William.

Bezkonkurenčne najslávnejší ľavák je ale bezpochyby Bart Simpson. :-)