Už ste počuli termín spánková paralýza? Je to desivé a rozhodne sa nejedná o zdravý spánok

Spánková paralýza sa nachádza na hranici bdenia a snívania. Ľudia, ktorí tento stav zažívajú, sa obvykle nedokážu hýbať a majú viditeľné aj počuteľné halucinácie. Hoci sa cítia prakticky hore, nemôžu s týmto stavom bojovať. Prečo ku spánkovej paralýze dochádza a je možné s ňou bojovať, prípadne sa jej úplne vyhnúť?

Spánková paralýza v kocke

K stavu obvykle dochádza pri prebudení alebo zaspávaní. Človek je neschopný hýbať sa ani hovoriť. Podľa vedcov sa jedná o stav zmiešaného vedomia, ktorý kombinuje tak bdelosť, ako aj fázu REM spánku. Počas spomínanej fázy spánku sa vám snívajú sny, ale vaše svaly sú paralyzované, aby ste nemohli fyzicky reagovať na to, čo sa vám sníva. Vďaka tomu nemôžete ublížiť sebe ani okoliu. Úplne prirodzene tento stav paralýzy svalov (čiže atónia) končí v momente, keď sa prebudíte. Z REM spánku sa na rozdiel od hlbokého non-REM spánku ľahko preberiete, a dokonca si môžete aj pamätať sny.

Spánková paralýza je však stav, kedy neschopnosť používania svalov pretrváva aj v momente hneď po zaspaní či krátko po prebudení. Ide teda o situáciu, pri ktorej už vnímate, čo sa deje. Paralýza svalov a mentálne predstavy z REM spánku teda pretrvávajú do stavu vedomia a bdelosti.

spankova paralyza

Tento stav môže trvať od niekoľkých sekúnd po niekoľko minút, ako priemerná dĺžka sa uvádza 6-7 minút. Napriek tomu, že nie je škodlivý, dokáže poriadne vydesiť a vyvolať problémy so spánkom či zaspávaním. Najčastejšie sa príhody dejú ľuďom vo veku dospievania a mladej dospelosti, teda od 7 do 25 rokov. Stav spánkovej paralýzy obvykle končí sám od seba, ale jej ukončenie tiež môže vyvolať dotyk alebo hlas inej osoby. Tí, ktorí sa so spánkovou paralýzou stretávajú pravidelne, uvádzajú, že sa dá prekonať intenzívnou snahou o pohyb.

Čo všetko môžete pri spánkovej paralýze zažiť

Typickým príznakom je, že si človek plne uvedomuje svoje okolie, ale dočasne sa nedokáže hýbať ani rozprávať. Až 75 % osôb trpí halucináciami, ktoré sa líšia od typických snov a vyvolávajú strach. Medzi najčastejšie halucinácie patria:

  • votrelec – pocit, že je v izbe alebo niekde na blízku nebezpečná osoba,
  • tlak na hrudi - človek má pocit dusenia,
  • pohyby – osoba sa môže domnievať, že lieta alebo má mimotelové zážitky,
  • zvuky – k vizuálnym halucináciám sa môžu pridať aj zvuky, ktoré môžu byť nešpecifické, ale aj úplne konkrétne. Môže sa jednať napríklad o vŕzganie dverí, kroky či podivný šum a šepot.

Paralýza svalov je extrémne stresujúci zážitok, ktorý sa spája s úzkosťou a obavou zo smrti. Preto je ďalším typickým príznakom tachykardia alebo zvýšená tepová frekvencia a nepravidelné dýchanie. Po odznení je osoba schopná sa opäť normálne hýbať a hovoriť, ale môže u nej dôjsť k obavám a nepokoju pri zaspávaní.

Ako často môže k desuplnému stavu dochádzať

Zvyčajne spánkovú paralýzu zažije človek iba raz za život. Viackrát sa neopakuje. Odhady sa rôznia, ale uvádza sa, že sa s ňou v priebehu života môže stretnúť 14 – 40 % ľudí. Opakovanými epizódami potom môže trpieť 5 – 8 % osôb. O tom, ako často sa tento stav opakuje, existuje však veľmi málo údajov.

 spankova paralyza

Ako sa spánkovej paralýze vyhnúť

K spánkovej paralýze dochádza kvôli rýchlemu nástupu REM fázy. Nástup je obvykle tak skorý, že ste v podstate ešte hore. Prečo k tomu dochádza, nie je zatiaľ celkom jasné. Jedným z dôvodov môže byť nedostatočná spánková hygiena, ale aj pocity úzkosti, spánok na chrbte, nepravidelný spánkový režim napríklad z dôvodu práce na smeny alebo jet lagu či kvôli nedostatku spánku.

Zásady správnej spánkovej hygieny

Ak sa spánkové paralýzy opakujú, je vhodné vyhľadať lekársku pomoc. Pokiaľ však išlo iba o ojedinelú udalosť, môžete si pomôcť aj sami, a to dodržiavaním niekoľkých pravidiel pre zdravý spánok.

  • Choďte spať pravidelne bez ohľadu na to, či je víkend alebo máte dovolenku.
  • Dodržujte pravidelné večerné rituály, ktoré vám pomôžu sa uvoľniť a pripraviť telo na spánok.
  • Spite na kvalitnom matraci, ktorý vášmu telu poskytne dostatočnú oporu.
  • Večer nekonzumujte ťažké a korenené jedlá, vyhnite sa aj alkoholu a cigaretám.
  • Pred spaním do postele v spálni dostatočne vyvetrajte.
  • Snažte sa, aby vás v spálni nič nerušilo, v spálni by mala byť dokonalá tma a ticho, zbavte sa všetkej elektroniky. 

Dodržiavaním spánkovej hygieny môžete predchádzať nepríjemným stavom spojeným so spánkovou paralýzou.