Zbavte sa nočných môr a užite si pokojný spánok

Narušujú vám nočné mory pokojný spánok? Prezradíme vám, aké sú najčastejšie príčiny zlých snov a ako sa ich zbaviť.

Čo je to nočná mora?

Sen je sled rôznych obrazových a zvukových vnemov odohrávajúcich sa v priebehu spánku v ľudskom mozgu. Sny môžu byť krásne a upokojujúce, ale aj strašidelné a naháňajúce hrôzu. Tým zlým sa často hovorí nočné mory. Svojim obsahom narušujú ľudský spánok. Podľa vedcov vznikajú sny až počas spánkovej REM fázy. Čím dlhšie spíme, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa nám budú zdať. Čo spôsobuje nočné mory? A čo robiť preto, aby zmizli?

 fantasy-2847724_1920

Spoznajte svoj sen

V snoch sa odráža ľudské myšlienky, emócie, stres a záležitosti, ktoré z vedomia vytláčame do podvedomia. Sny nás upozorňujú na nedoriešené záležitosti z minulosti a ukazujú nám, ako danú vec riešiť. Porozumejte svojim snom - píšte si obsah nočných môr ihneď po prebudení, rozoberte ich s odborníkom, hľadajte spojitosti a spoznajte, čo sa vám snažia povedať. Vďaka tomu dokážete vyriešiť veci, ktoré sú obsahom zlých snov - a tie následne samé odznejú.

Cesta k pokojnému spánku? Psychická pohoda

Vznik nočných môr podporujú desivé správy, knihy, filmy a hry, v ktorých sa odohráva niečo strašidelné, traumatizujúce a násilné. Vo sne sa často odrážajú zážitky, ktoré sú súčasťou posttraumatického stresu. Práve stres, nepokoj a depresie sú najčastejšími dôvodmi nekvalitného spánku a zlých snov. Skúste viac relaxovať a redukovať stresové situácie. U ľudí s depresiou je riziko nočných môr vyššie ako u zdravých jedincov. Pozor si dajte aj v prípade, že pravidelne užívate nejaké lieky. Súčasťou niektorých z nich sú látky, ktoré sny negatívne ovplyvňujú. Patria medzi ne napríklad narkotiká alebo antidepresíva.

5U9cICBQ

Spánok pohodlne a pokojne

Prostredie, v ktorom spíte, má tiež vplyv na kvalitu vášho spánku. Optimálna teplota miestnosti a pohodlnosť postele patria medzi najdôležitejšie faktory ovplyvňujúce ľudský spánok a sny. Čím pohodlnejší a kvalitnejší matrac a posteľ máte, tým väčšia je šanca na pokojný spánok bez nočných môr. Ľudský mozog počas spánku vníma vône. Prevoňajte si spálňu a oddajte sa milým snom. Pred spaním nejdzte ťažké jedlá, k príjemným snov vám viac pomôže ľahká diétna večera. V neposlednom rade môžete spálňu vybaviť lapačom snov. Viac informácií o tom, ako si privolať príjemné sny a zbaviť sa nočných môr nájdete v našom ďalšom článku.