Ako sa vyspať tak, aby vás nebolela krčná chrbtica?

Bolesť krčnej chrbtice môže byť úmorná, až neznesiteľná. Navyše ju rozhodne nechcete cítiť ráno po prebudení. Bolesť krčnej chrbtice môže mať hneď niekoľko príčin. Medzi najbežnejšie patrí sedavé zamestnanie pri počítači, časté pozeranie do telefónu, ale aj nesprávna spánková poloha. Čo robiť pre to, aby vás po prebudení krčná chrbtica nebolela?

Spánková poloha: z ktorej krčnú chrbticu nebolí a ktoré sa vyhnúť?

Aby ste si užili zdravý a regeneračný spánok, mali by ste vedieť, v ktorej polohe spať a ktorá poloha je najčastejšou príčinou bolesti.

Počas spánku je dôležité dbať na zachovanie prirodzenej krivky v krčnom úseku. Chrbtica by mala byť v miernom prehnutí. Každý človek je iný a preferuje inú spánkovú pozíciu. Aby ste sa vyhli bolesti krčnej chrbtice, musí sa vám v posteli ležať predovšetkým pohodlne. Každú polohu si môžete prispôsobiť tak, aby ste uľavili chrbtu a pri spánku ho zbytočne nezaťažovali.

Medzi najlepšie pozície patrí jednoznačne spanie na chrbte. Pre zlepšenie spánkovej polohy si môžete kolená podložiť väčším pevným vankúšom. Vďaka tomu budete mať chrbát v prirodzenej polohe.

Ak spíte na boku, je najlepšie si nohy pritiahnuť ľahko k hrudníku, takže budete spať akoby v klbku. Medzi dolné končatiny si môžete vložiť menší vankúšik alebo perinu, ktorú objímte nohami. Dosiahnete tak príjemnú relaxačnú polohu.

Ak sa ráno nechcete budiť rozlámaní, nespite na bruchu. Spanie na bruchu patrí medzi najnevhodnejšej spánkové polohy. Prečo?

  • Neumožňuje chrbticu držať v prirodzenej polohe,
  • svaly, ktoré držia chrbticu, sú v napätí,
  • chrbticové stavce na seba tlačia,
  • vytočená hlava namáha svaly okolo krčnej chrbtice.

Ďalšou nevýhodou spánku na bruchu je tiež fakt, že dochádza k neprimeranému tlaku na pokožku tváre a dekoltu, čo vedie k tvorbe vrások.

 

 spanek_krcni_pater

Pohodlný spánok na vhodnom vankúši

Vankúš by mal byť oporou krčnej chrbtice, aby nebola prehnutá nadol alebo naopak ohnutá nahor. To znamená, že by mal chrbticu udržiavať v neutrálnej polohe. Pri výbere vankúša zohľadnite predovšetkým vašu najčastejšiu spánkovú polohu.

Pri spánku na chrbte je vhodné siahnuť po vankúši, ktorý podporí prirodzené zakrivenie krčnej chrbtice. Siahnuť môžete po anatomicky tvarovanom vankúši, ale nezabudnite, že jeho vyššia časť patrí smerom dole, nie hore. Z hľadiska materiálu je najlepšie siahnuť po vankúšoch z pamäťových pien. Spánok na boku si žiada vankúše, ktoré zaistia správne vyrovnanie chrbtice tak, že krk bude vyššie ako samotná hlava. V tomto prípade sa hodí anatomický vankúš z pamäťovej peny alebo menší vankúšik, ktorý si položíte na veľký vankúš. Ak polohy pri spánku striedate, bude pre vás najlepšou voľbou výrobok s pružnou náplňou.

spanek_krcni_pater

Bez správneho matraca to nepôjde

Na celkovej kvalite spánku sa bezo sporu podpisuje tiež matrac. Pri jej výbere je nutné zohľadniť svoju telesnú hmotnosť, výšku, vek, zdravotný stav, ale aj preferovanú spánkovú polohu. Pre osoby s vyššou hmotnosťou nie je vhodná príliš mäkká matrac, ktorá nedokáže udržať chrbticu v správnej osi. Tvrdšie matrace sú vhodné pre osoby spiace na chrbte. Príliš tvrdé matrace však môžu spôsobovať bolesť ľuďom, ktorí spia na boku. Na bedro a rameno je totiž vyvíjaný príliš veľký tlak.

 

Ďalšie články: