Skoncujte s bolesťami chrbtice: nastavte si správne monitor a dajte zbohom zlému vankúšu


Bolesti chrbta aspoň raz za život trápi 80 % populácie a sú dokonca častejšie než bolesti hlavy. Jednou z najnamáhanejších častí je krčná chrbtica. Je evolučne prispôsobená tak, aby držala hlavu vzpriamenú a človek dokázal vďaka tomu včas zaznamenať blížiace sa nebezpečenstvo.

Moderná doba nepraje chrbtici

Súčasná doba, kedy veľa času trávime hodiny pri počítači a sledovaním televízie v neprirodzených, strnulých polohách, dáva našej krčnej chrbtici zabrať. Častá je aj bolesť šije spôsobená nevhodným výberom vankúša, zle zvoleným matracom a zlou polohou pri spánku.

Môžeme rozlíšiť 3 štádia bolesti krčnej chrbtice:

  1. štádium: obyčajná bolesť zapríčinená zlým držaním tela
  2. štádium: ostrá bolesť, ktorá vystreľuje až do paží
  3. štádium: silná bolesť, brnenie končatín, zhoršenie chôdze, hrozí poškodenie miechy
Bolesti teda môžu byť veľmi vážne aj a neoplatí sa ich podceňovať. Kľúčom k zdravej krčnej chrbtici je správne držanie tela, dostatok pohybu a kvalitný vankúš a matrac.

Pravidelné cvičenie vás zachráni

Zvlášť veľké nebezpečenstvo vám hrozí, ak máte sedavé zamestnanie. Dôležité je, aby ste mali monitor vo výške očí a tiež celková poloha a vzdialenosť
tela od počítača. Vďaka tomu nebudete chrbticu zbytočne ohýbať.

POZICE U PC

Všeobecne je najúčinnejšou prevenciou pravidelné cvičenie. Mnoho cvikov nájdete na YouTube alebo si nechajte poradiť od svojho doktora. A nezabudnite, že cvičenie na chrbticu nie je o rýchlosti.

Skúste anatomický vankúš

Ďalšou dôležitou vecou je výber správneho matraca alebo vankúše. Ak spíte na preležanom matraci, nečudujte sa, že vám neposkytne dostatočnú oporu. Radšej hľadajte kvalitný model s anatomickými zónami. S výberom vám pomôže konfigurátor Dr. Sleepa.

Na bolesti krčnej chrbtice má veľký vplyv aj typ vankúš. Chrbtica vás môže bolieť napríklad z príliš vysokého perového vankúša, ktorý celú noc udržuje krk v neprirodzenej polohe. Radšej siahnite po niektorom z anatomických modelov.

 

polstar- pater

Ďalšie tipy pre lepší spánok na vás čakajú tu: