6 mýtov o spánku, ktoré si rozhodne nechajte vyvrátiť

Spať 8 hodín, poriadne sa unaviť cvičením alebo si dať pohárik na zaspanie. Je vám niečo z toho povedomé? Zozbierali sme šesť mýtov týkajúcich sa spánku, ktoré sa medzi ľuďmi držia pevne ako roztoče v matraci, a jeden po druhom sme ich vytiahli na svetlo.

1. mýtus: Každý by mal spať 8 hodín denne

Odborníci sa zhodujú na tom, že ideálne je spať 7 až 8 hodín denne. Potreba spánku je však veľmi individuálna. Niekto chodí spať o deviatej večer, iný o tretej ráno.

Ak sa každý deň cítite dobre aj po šiestich hodinách spánku, nie je dôvod zostávať v posteli ešte o dve hodiny dlhšie.

spanek

2. mýtus: Po poháriku alkoholu sa lepšie spí

Po poháriku alkoholu sa rýchlejšie zaspáva. To je všetko. Spánok ale rozhodne nie je kvalitný, pretože nie je dostatočne hlboký. Niektorí ľudia potom po alkohole mávajú dokonca zlé sny, ktoré ich zo spánku navyše budia.

3. mýtus: Nedostatok spánku sa dá dohnať cez víkend

 

Každé ráno vstávate skoro do práce. Večer sa vám pritom nedarí chodiť spať dostatočne skoro. Prečo si teda cez víkend nepospať až do poludňajších hodín? Budete prekvapení, dobrých dôvodov, prečo cez víkend vstávať v rovnaký čas ako v týždni, je hneď niekoľko:

  • pre kvalitný spánok je dôležitá pravidelnosť, teda vstávanie aj zaspávania každý deň v rovnaký čas
  • spánok nemožno dohnať, ani nahnať do zásoby, telo ho potrebuje každý deň v rovnakej kvalite
  • ak spíte desať hodín a viac, výsledkom je len únava a letargia

Cez víkend je teda lepšie odpočívať aktívne, či už na prechádzke alebo pri športe.

4. mýtus: Po večernom cvičení sa dobre zaspáva

Myslíte si, že keď sa večer unavíte cvičením, lepšie potom zaspíte? Nie je to pravda. Pri pohybovej aktivite sa totiž telo zahrieva, zrýchli sa pulz a krvný obeh. Pri zaspávaní však naopak teplota tela klesá a všetky telesné funkcie sa spomaľujú. Po cvičení vám teda zaspávanie bude trvať dlhšie, bez ohľadu na vašu únavu. Vyskúšať môžete kľudové, naťahovacie cviky alebo napríklad jogu.

usinani

5. mýtus: Chrápanie je vždy neškodné

Chrápanie je obvykle neškodné. V niektorých prípadoch je to ale prejav takzvaného spánkového apnoe.

tvrda matrace

6. mýtus: Čím tuhší je matrac, tým je kvalitnejší

V poslednej dobe sú obľúbené tvrdšie matrace. U mäkších sa ale už dávno nemusíte báť, že vás budú tlačiť do chrbta pružiny alebo že sa budete nepohodlne prepadať. Pre niektoré postavy sú dokonca matrace s nižšou tuhosťou vhodnejšie. S výberom správneho matraca vám pomôže Dr. Sleep.

Zaujímajte sa o kvalitný spánok hlbšie. Oplatí sa to.