Potraviny, ktoré vám (ne)dajú spať!

Zaspíte s prázdnym žalúdkom, ale mnohokrát sa vám aj po najedení nedarí zaspať? Problém bude vo výbere večerného menu. Siahnite večer po potravinách, ktoré vám pomôžu k lepšiemu spánku, a veľkým oblúkom sa vyhnite tým, ktoré vám spať nedajú! Ktoré sú ktoré, vám poradíme v tomto článku.

ÁNO

  • Potraviny bohaté na Tryptofán

Určite ste už počuli o schopnostiach teplého mlieka, ktoré vám pomôžu pohodlne zaplávať do sveta snov. Je to spôsobené vysokým obsahom tryptofánu, čo je látka podporujúca spánok. Ďalšími skvelými zdrojmi tryptofánu sú napríklad orechy, semienka, banány, med a vajcia.

 mleko_spanek

  • Malý kúsok sacharidov

Potraviny bohaté na sacharidy pomáhajú zvýšiť tryptofán v krvi. Takže v neskorých hodinách si môžete dopriať malú misku obilnín a mlieka, pár sušienok alebo napríklad chlieb so syrom.

  • Menšia desiata pred spaním

Pokiaľ trpíte nespavosťou, trochu jedla v žalúdku vám so spánkom môže pomôcť. S množstvom to však nepreháňajte! Bohato vám postačí malé a predovšetkým ľahké občerstvenie.

NIE

  • Potraviny s vysokým obsahom tuku

Máte problémy so spánkom? Budíte sa často počas noci? Pozorne si postrážte, aby vaše posledné denné jedlo nebolo príliš tučné!

Ťažké pokrmy aktivujú trávenie a potrebujú veľkú dávku energie na ich spracovanie. Preto je dosť možné, že takáto konzumácia povedie k nočným výletom do kúpeľne. Ak si predsa len doprajete ťažké jedlo, zjedzte ho najmenej 4 hodiny pred spaním do postele.

  • Pozor na skrytý kofeín!

Nie je žiadnou novinkou, že váš spánok môže narušiť večerná šálka kávy. Nezabudnite ale aj na menej známe zdroje kofeínu.

Dokonca aj nepatrný obsah kofeínu môže spôsobiť nespavosť. Napríklad kombucha, obľúbený nápoj súčasnosti, vytvorený fermentáciou cukrov symbiotickými baktériami a kvasinkami. Jeho obsah kofeínu pochádza z čierneho alebo zeleného čaju, ktorý slúži ako základ na fermentáciu. Vzhľadom na používanie menej silných čajov pri výrobe kombuchy môže byť v jednej šálke nápoja obsiahnutých iba 20–40 mg kofeínu. Nájdete ho aj v čokoláde, v niektorých sladkých limonádach aj v čaji. Pre lepší spánok sa vyhnite všetkému kofeínu 4 až 6 hodín pred spaním.

 kombucha

Možno vás prekvapí informácia, že mnoho druhov liečiv môže obsahovať viac kofeínu ako šálka kávy. Skontrolujte zloženie liekov a zistite si, či práve tabletky, ktoré užívate, nie sú príčinou vašej nespavosti.

  • Vynechajte pohárik pred spaním!

Alkohol vám môže pomôcť rýchlejšie zaspať. Zároveň však riskujete, že nebudete spať kvalitne a v lepšom prípade sa budete celú noc len prevaľovať v posteli. V horšom prípade vás čakajú bolesti hlavy, nočné potenie či nočné mory.

  • Minimalizujte proteín

Proteín je skvelý počas dňa. Bohužiaľ už tak senzačný nie je v čase, keď ste pripravení ísť spať. Je ťažší na trávenie a obsahuje aminokyselinu tyrozín, ktorá podporuje aktivitu mozgu.

Vynechajte večer potraviny s vysokým obsahom bielkovín a siahnite radšej po malom sacharidovom kúsku.