Zbavte sa nespavosti pomocou čínskej medicíny

Označenie „alternatívna“ nie je správne

Čínska medicína u nás býva označovaná za "aleternatívnu". Vedľa bežne rozšíreného západného lekárstva sa nám zdá vedeckými faktami neuchopiteľná, ale toto označenie nie je správne. V skutočnosti sa jedná o veľmi staré liečenie založené na princípoch východnej filozofie taoizmu. V súčasnej dobe prechádza významnou zmenou a snaží sa svoje rokmi preverené princípy a liečebné postupy podložiť vedeckými štúdiami.

Zásadným rozdielom oproti západnej medicíne je pohľad na zdravotný problém - keď vás bolí palec na nohe, zájdete na röntgen a ak tam nenájdu chirurgický problém, dostanete maximálne tabletky proti bolesti. Čínska medicína sa pozerá na telo ako na celok, takže za bolesťou prsta sa v konečnom dôsledku môže skrývať napr. choroba vnútorných orgánov.

Je dôležité, kedy spíte

A tak je to aj s spánkom. Z pohľadu čínskej medicíny je najlepším liekom na všetko - uzdravuje, omladzuje, regeneruje, preto je základom k správnemu fungovaniu organizmu, uchovaniu zdravia a dlhovekosti. Dôležitá je kvalita spánku, ktorú ovplyvníte dodržiavaním správnej spánkovej hygieny, a taktiež doba, kedy spíte:

  • 21. - 23. hodina - najvhodnejšia doba pre spánok. Telesná energia (čchi) prechádza meridiánmi trojitého spaľovača, ktorý riadi funkciu vnútorných orgánov. Kvôli tomu je dôležité sa o neho dobre starať. Okolo 22.30 hod. telo vstupuje do štádia obnovy, preto by sme sa v túto dobu mali stíšiť, upokojiť myseľ a emócie. Najúčinnejšie by však bolo, keby sme už boli v posteli a spali.
  • 23. - 3. hodina – spánkom v tejto hodine predídete rade problémov (migrénam, depresiám, neplodnosti, pred-menštruačným syndrómom, atď.) Energia prúdi žlčníkom a pečeňou, ktoré upravujú náladu a spánok, regulujú zažívanie a reprodukciu, vyživujú šľachy a väzy, podporujú kosti. Zároveň je to doba, kedy sa rozvíja umenie strategického plánovania a zrak.
  • 3. - 5. hodina – čchi obieha meridiánmi pľúc, ktoré upravujú dýchanie a rozvádzajú kyslík do celého tela. Táto energia ľudské telo fyzicky posilňuje. Ak trpíte alergiami, smútkom, častými dýchacím a kožnými problémami či častým močením, dbajte v túto hodinu na kvalitní spánok.

Čo radí čínska medicína pre dobrý spánok?

Poruchy spánku považuje čínska medicína za viditeľný prejav hlbšej nerovnováhy telesných energií, ktoré vedú k zdravotným problémom. Energetické póly jin a jang sú nevyrovnané (jing je oslabený, jang naopak príliš silný), preto energia čchi nemôže plynule prúdiť. Môže za tým byť nezdravá strava, stres alebo ďalšie zlozvyky. Často je možné tento problém vyriešiť =:

  • dodržiavaním spánkovej hygieny,
  • dobou spánku,
  • meditáciou,
  • zdravým jedlom,
  • cvičením
  • odstránením stresu.

Ak ani to nepomôže nastupuje na rad akupunktúra a bylinky. Čínski lekári pristupujú k liečbe veľmi individuálne, preto je pri dlhotrvajúcich problémoch nutné konzultovať problém priamo s nimi. Skôr ako siahnete po tabletke, vyskúšajte rady čínskej medicíny, ktoré vás nič nestoja.Viac zaujímavých článkov si môžete prečítať tu: