So spánkom to nepreháňajte, jeho nadbytok vám môže uškodiť

Doprajte si dostatok spánku, ale nie viac

Myslíte si, že spánok je liek na všetko a čím viac budete spať, tým spokojnejšie bude vaše telo? Nie je to pravda. Vedci na Univerzite v Cambridge viedli desať rokov trvajúci výskum, v ktorom sledovali spánkové návyky desiatich tisíc účastníkov. Hľadali súvislosť medzi dĺžkou ich spánku a rôznymi ochoreniami. A na čo prišli?

  • 300 z účastníkov malo počas výskumu mozgovú mŕtvicu
  • Títo ľudia v priemere spali oveľa dlhšie ako ostatní
  • Podľa výsledkov štúdie je pri dlhšom ako osemhodinovom spánku dvakrát vyššie riziko mŕtvice ako pri pravidelnom spánku trvajúcom 6-8 hodín

Lekári si nie sú úplne istí, prečo tomu tak je. Spánok je totiž po vedeckej stránke stále celkom tajomný. Čísla však hovoria jasne, náš mozog si dlhé vyspávanie nepraje.

Nadbytok spánku sa prejavuje rovnako, ako jeho nedostatok. Medzi príznaky patrí malátnosť, depresia, výkyvy nálad a celkovo horšia reakčná doba na podnety. Nadmiera spánku tiež zvyšuje riziko obezity či vzniku cukrovky. Príliš veľa spánku môže zvýšiť hladinu cukru v krvi, a tak zvýšiť riziko cukrovky 2. typu.

spanok

Miesto prespatého dopoludnia vyskúšajte popoludňajšieho šlofíka

Doprajete si niekedy celý deň v posteli? Snažíte sa tak dospať to, čo ste cez týždeň nestihli? A necítite sa potom náhodou ešte unavenejší ako predtým? Skúste efektívnejší spôsob získania energie! Zdriemnite si len na pár minút v popoludňajších hodinách!

  • 15 minút vás rýchlo nabije energiou
  • 60 minút vám pomôže s učením
  • 90 minút prospeje vášmu mozgu, pretože prebehne celý spánkový cyklus

Nestrácajte čas spánkom, ktorý vaše telo nepotrebuje! Nájdite si miesto toho radšej novú záľubu.

 

Prečítajte si ďalšie články o zdravom spánku: