Všetko, čo potrebujete vedieť o nespavosti čiže insomnii

Nespavosť je problém, s ktorým bojujú milióny ľudí. Avšak nie je nespavosť ako nespavosť. Niektorá je len krátkodobá, iná chronická. Každá z nich vyžaduje iný prístup a metódy, ako s ňou bojovať.

Čo je to nespavosť

Nespavosť, známa tiež pod názvom insomnia, je jednou z najčastejších porúch spánku. Medzi jej hlavné príznaky patrí porucha zaspávania alebo priebeh spánku. Môžete trpieť prerušovaným spánkom či skorým prebúdzaním.

Z časového hľadiska sa nespavosť delí na:

 • krátkodobú - prechodná, trvá väčšinou do 1 týždňa,
 • akútnu - trvá zhruba 1 mesiac, vhodná je konzultácia s lekárom
 • chronickú - jedná sa o dlhotrvajúcu insomniu, ktorá môže zapríčiniť vážne zdravotné následky.

 nespavosť insomnia

Príčiny nespavosti

Nespavosť môže vyvolať rad faktorov, ktoré sa všeobecne delia na vonkajšie a vnútorné. Okrem toho môže byť nespavosť v noci nasledovaná potením z dôvodu hormonálnych zmien či kvôli používaniu liekov.

Vonkajšie faktory

Medzi vonkajšie faktory nespavosti rozhodne patrí stres, ale tiež rôzne vplyvy prostredia. Napríklad chlad, teplo, nepohodlné lôžko alebo hluk. Okrem toho sa na nespavosti môže podieľať tiež nesprávna spánková hygiena alebo nevhodný preležaný matrac.

Vnútorné faktory

V tomto prípade sa jedná o telesné a psychické ťažkosti, ktoré by mali byť dobre preskúmané. Zvyčajne je s poruchou spánku spojená choroba, ktorá človeka natoľko obťažuje, že nemôže zaspať. Najčastejšie sa jedná o stavy spojené s bolesťou, svrbením, endokrinné poruchy, pľúcne a srdcové choroby, problémy so zažívaním, silné emočné zážitky, úzkosti a ďalšie problémy, ktoré človeku nedajú spať.

Nespavosť u detí a tehotných žien

S nespavosťou sa stretávajú ženy v tehotenstve. Problémy so spánkom spôsobuje hneď niekoľko faktorov, ktoré sa vzájomne prelínajú. Jedná sa o hormonálne zmeny, orgánové zmeny, zmeny fyzickej konštitúcie, psychickú nevyrovnanosť alebo nerovnováhu minerálov v tele.

nespavosť insomnia

Na začiatku tehotenstva sa zvyšuje potreba spánku. Druhý trimester so sebou obvykle nesie obdobie pokoja a dobrého spánku. V treťom trimestri sa nastávajúcim mamičkám spí horšie, pretože im veľké brucho bráni nájsť vhodnú polohu k spánku. Navyše musia častejšie chodiť na toaletu.

Nespavosť u detí je najbežnejšou poruchou spánku. Ide o ťažké zaspávanie, nočné budenie a predčasné ranné prebúdzanie. Najčastejšie sa spája s nesprávnymi návykmi pri zaspávaní. Medzi ne patrí zaspávanie v spojitosti s jedlom, správaním alebo uloženie do postele k mamičke. Tieto rituály potom dieťa vyžaduje aj pri nočnom budení. Okrem toho môže byť zdrojom nespavosti detí samotná mamička, ktorá je nevyrovnaná až depresívna. U dojčiat a batoliat môže byť nespavosť spôsobená nedostatkom režimu. Preto je dôležité zaviesť pravidelný režim, ktorý sa bude dodržiavať.

Ako predísť nespavosti?

Mali by ste sa vyhnúť rizikovým faktorom, ktoré k nespavosti môžu viesť. Jedná sa napríklad o nevhodné prostredie pre spánok, zápach, teplo, chlad alebo nevyhovujúce lôžkoviny a matrac. Okrem toho sa odporúča pred spaním vyhnúť stimulujúcim nápojom, medzi ktoré patrí káva, energetické nápoje a alkohol. Pred spaním by ste nemali riešiť závažné problémy ani športovať. Športové aktivity by ste mali vykonávať najneskôr 5 hodín pred spaním.

nespavosť insomnia

Spánková hygiena

Než sa vydáte za lekárom, skúste si osvojiť pravidlá spánkovej hygieny, ktoré môžu problém s nespavosťou úspešne vyriešiť.

 1. Pre spanie je najvhodnejšia izbová teplota medzi 18 a 20 °C.
 2. Snažte sa mať v spálni ticho a tmu.
 3. Pred spaním miestnosť vyvetrajte.
 4. 4 hodiny pred spaním nepite nápoje obsahujúce kofeín.
 5. 3 hodiny pred spaním nejedzte ťažké jedlá.
 6. Večer nepite alkohol a nefajčite.
 7. Z postele nesledujte televíziu, nepracujte ani sa nepozerajte do telefónu.
 8. Snažte sa každý deň vstávať a líhať v rovnakom čase.
 9. Pred spaním si zájdite na krátku prechádzku.
 10. Pred spaním si môžete pokojne dať aj bylinkový čaj, výborná je materína dúška. Pozitívne účinky na spánok má aj CBD olej alebo užívanie magnézia.

nespavosť insomnia

Mohlo by vás zaujímať: