Spíte na dvakrát alebo prerušovane? Možno to nie je zle

Pre väčšinu ľudí je prebúdzanie uprostred noci nepríjemnosť, podľa vedcov k tomu ale pravdepodobne máme geneticky zakódované dôvody. Domnievajú sa totiž, že predtým bolo bežné rozdeliť spánok na dve časti.

Spoznajte históriu spánku

 

Predstavte si, že žijete pred stovkami rokov. Neexistuje verejné osvetlenie ani osemhodinová pracovná doba. Bimodálny spánok u ľudí bol častejší pred priemyselnou revolúciou. Spať idete so západom slnka, uprostred noci sa prebudíte, porozprávate sa s rodinou alebo priateľmi, uvaríte si čaj a idete zase spať.

Tak podľa vedcov vyzeral spánkový režim po veľkú časť našich dejín.

Vedci hovoria o takzvanom bimodálním spánkovom vzorci, teda o spánku rozdelenom na dve časti. Americký historik Robert Ekirch v roku 2005 vydal knihu At Day 's Close: Night in Past Times (Na konci dňa: noc v minulých dobách), v ktorej teórii dvoch spánkov dokazuje množstvom historických prameňov.

Zmienky o dvoch spánkoch nájdeme v dielach klasickej literatúry, najrôznejších kronikách, súdnych alebo zdravotných záznamoch, ale aj v modlitebných knižkách.

 historie-spanek

Ako sme na tom dnes?

Moderná doba priniesla možnosť aktívneho nočného života, kedy už sa nám nechce chodiť skoro spať. V televízii totiž po zotmení beží najzaujímavejší program, ľudia sa schádzajú v kluboch, kaviarňach, chodia na koncerty alebo do kina.

Skoro ráno ale musíme vstávať do práce. Ísť spať okolo jedenástej a ešte sa o tretej ráno na hodinu alebo dve prebudiť teda znie ako hlúposť. Doba skrátka spomínanému bimodálnímu spánkovému vzorcu nepraje.

  • Je ale pomerne bežné, že ľudia, ktorí pracujú neskoro do noci, spánok doháňajú v inej časti dňa.
  • V podstate ho teda rozdelia na dve časti, podobne, ako to bolo predtým.
  • Nepravidelný spánok ani spánok počas dňa ale nie je odborníkmi považovaný za zdravý. Väčšina spánku by preto mala prebiehať v noci, za tmy.

Nabudúce, až sa prebudíte uprostred noci, nepanikárte, pravdepodobne sú na vine zvyky vašich dávnych predkov. Skúste teda po ich vzore chvíli robiť niečo zaujímavé, zábavného alebo príjemného.


Mohlo by Vás zaujímať: