10 rád proti jarnej únave

Jarná únava je stav vyčerpania, ktorý sa prejavuje na začiatku jari a obvykle je spojený s neustálym pocitom únavy, ospalosti a nedostatkom energie. Presné príčiny jarnej únavy nie sú celkom jasne známe, ale väčšina odborníkov sa zhoduje, že je spôsobená kombináciou faktorov. Medzi tieto faktory, spôsobené najmä dlhou zimou, patria zmeny počasia a svetelných podmienok, nedostatočný spánok, stres, zlé stravovacie návyky a nedostatok pohybu. Kombinácia týchto faktorov môže viesť k narušeniu biologických rytmov v tele a zníženiu hladiny hormónov, ktoré regulujú našu energiu a náladu.

Pre lepšie zvládnutie jarnej únavy si prečítajte 10 najužitočnejších rád, ako jarnú únavu zvládnuť.

1. Jedzte ľahkú a čerstvú stravu plnú vitamínov

Keď ste unavení, ľahko vás skolí kadejaký vírus či baktérie. Dodajte preto telu potrebné vitamíny a zároveň ho príliš nezaťažujte ťažkými jedlami. Zeleninové šaláty a ovocné šťavy sú skrátka ideálna kombinácia nielen na jar.

2. Dodržujte pitný režim

Príčinou únavy často býva iba dehydratácia. Začnite preto deň pohárom vody s citrónom a majte neustále pri sebe fľašu alebo džbán s vodou, aby ste mali prehľad, koľko ste toho už vypili.

pitný režim

3. Hýbte sa na čerstvom vzduchu

Jar priamo láka k pešej chôdzi a preto vyrazte z práce po svojich alebo si choďte ráno zabehať. Úplne ale postačí ranná rozcvička na balkóne. 

4. Otužujte sa

Studená sprcha ráno vás nielen preberie, ale zároveň nabudí aj vašu imunitu. Rozmary jarného počasia sa vás potom už týkať nebudú.

5. Buďte veľa na slniečku

Nedostatok vitamínu D počas zimy sa dá ľahko napraviť. Stačí, keď budete čo najviac na slnku. Nezabudnite ale na opaľovací krém, silu jarného slniečka nie je dobré podceňovať!

jarní kvetoucí strom

6. Vyhnite sa stresu

To sa ľahko povie, ale ťažko urobí. Na začiatok sa skúste naučiť niekoľko dychových a meditačných cvičení, s ktorými sa stresové situácie zvládajú lepšie.

7. Zoznámte sa s Echinaceou

Na jarnú únavu vám budú všade ponúkať najrôznejšie preparáty. Spoľahnite sa ale radšej na prírodu a kúpte si echinaceové kvapky alebo čaj. Táto krásna fialová rastlina má významný vplyv na imunitu.

echinacea

8. Skúste to bez kofeínu

Pokiaľ na každé zívnutie reagujete varením kávy, nie je to práve ideálne. Vaše telo sa potrebuje spamätať samo a v tom mu povzbudzujúce látky nepomáhajú. Skúste preto počas dvoch týždňov postupne znižovať dávky a z počiatku kávu nahrádzajte zeleným čajom. Potom to skúste aj bez neho.

9. Choďte do sauny

Saunovanie zbavuje telo toxínov a tak pomáha látkovej výmene. Zároveň je skvelé na zvýšenie imunity a budete sa po ňom cítiť ako znovuzrodenie.

sauna

10. Doprajte si dostatok odpočinku

Veľa relaxujte a predovšetkým dobre spite! Jedine kvalitný spánok vám totiž zaistí potrebnú regeneráciu a dostatok síl na ďalší deň bitky s jarnou únavou.


Základom kvalitného spánku je samozrejme kvalitný matrac. Pokiaľ ho nemáte, môžete spať pokojne 10 hodín denne, ale ráno vstanete rozlámaní a nevyspatí.

Nájdite preto v našom konfigurátore svoj dokonalý matrac, alebo si ho aj rovno vyskúšajte v niektorom z obchodov označených červeno-žltou samolepkou “Poradňa pre dobrý spánok”.

 


Ďalšie rady, ako nepodľahnúť únave, si prečítajte v týchto článkoch: