Zradný mikrospánok: 6 tipov, ktoré vám môžu zachrániť život

Väčšinou je spánok prospešný, v niektorých prípadoch však zabíja. Keď únava za volantom prepadne vodiča, môže mať skutočne tragické následky

Preto sme pre vás pripravili 6 praktických tipov, ako pri cestovaní s mikrospánkom účinne bojovať.

Mikrospánku predchádza únava, ktorá sa v aute prejavuje týmito príznakmi:

  • oneskorené reakcie,
  • zlá orientácia v priestore,
  • podráždenosť voči spolucestujúcim,
  • rozmazané videnie.

Mikrospánok DrSleep.sk

1. Dobre sa vyspite

Riziko, že mikrospánok postihne oddýchnutého vodiča je takmer nulové. Preto pred jazdou neponocujte a snažte sa dobre vyspať. Zaujímavosťou je, že mikrospánkom za volantom sú najviac ohrození mladí muži do 26 rokov. Majú rušný nočný život a únavu nerešpektujú.

2. Jazdite cez deň

Pokiaľ viete, že máte problémy s únavou, dlhšie trasy jazdite zásadne cez deň. Keď sa zotmie, ľudské telo začne produkovať hormón melatonín, ktorý zapríčiní ospalosť. Preto je za tmy oveľa väčšie riziko, že vás prepadne mikrospánok.

3. Každé 2 hodiny zastavujte

Urobte si na cestu dostatok času a nikam sa neponáhľajte. Každé dve hodiny zastavte na odpočívadle. Pretiahnite sa, zájdite si na toaletu a napite sa. Prestávka vás osvieži.

4. Dajte si ľahké jedlo

Pokiaľ vás prepadne hlad, odolajte v motoreste knedliam s omáčkou a ďalším ťažkým jedlám. Telo by muselo použiť všetku energiu na trávenie. V takom prípade sa vodič začne cítiť ospalý a jeho pozornosť rýchlo upadá.

5. Počúvajte hlasnú hudbu

V teple a tichu sa spí najlepšie. Preto si pustite hlasnú a dynamickú hudbu. Tiež si otvorte okienko alebo si zapnite klimatizáciu. Pokiaľ na vás bude fúkať chladný vzduch, je menšia pravdepodobnosť, že vás postihne mikrospánok.

Mikrospánok DrSleep.sk

6. Nepodceňujte únavu

Ak cítite, že na vás ide spánok, nepodceňujte situáciu. Opití by ste za volant tiež nesadli, ospalosť je pritom rovnako nebezpečná. Odovzdajte riadenie inému človeku alebo si na odpočívadle chvíľu zdriemnite.

Mikrospánku najľahšie predídete, pokiaľ sa dobre vyspíte. Kľúčový je vhodný matrac. S výberom toho správneho matraca vám poradíme v našom konfigurátore.


Pokiaľ vás téma spánok zaujíma, prečítajte si aj ďalšie články: