Sťahovanie do nového: 9 rád, ako si zariadiť spálňu

Niekto hovorí, že je lepšie vyhorieť, než sa sťahovať. My si to nemyslíme. Vďaka sťahovaniu máte jedinečnú možnosť nechať si veci, ktoré máte radi, doplniť ich o nové a všetko to po svojom skladať v byte, kde to vonia novotou. V tomto článku nájdete 9 užitočných tipov, na čo nezabudnúť pri zariaďovaní spálne, aby sa stala pohodlným a relaxačným miestom, kde sa budete cítiť dobre a pokojne spať.

1. Vyberte miestnosť orientovanú na východ

Najlepšie sa spí pri nižších teplotách, preto sú ako spálne nevhodné západné a južné miestnosti. Najmä v letných mesiacoch ich totiž slnko vyhreje natoľko, že sa aj pod ľahkou dekou potíte. Do východnej miestnosti cez deň slnko nesvieti, ráno vás ale prirodzene zobudí.

loznice na vychod

2. Vymaľujte vhodnou farbou

Premyslite si farebné ladenie svojej novej spálne a prispôsobte mu výmaľbu na stenách. Ideálne sú neutrálne farby ako biela, krémová alebo béžová. Skvelá je ale aj modrá a fialová. Vždy by ale malo ísť o pastelové alebo studené odtiene, sýte a výrazné farby sú nevhodné.

3. Zaobstarajte si dobré závesy

Pre kvalitný spánok je dôležité ticho a tma. Nešetrite preto na závesoch, ktoré pohltia vonkajšie svetlo aj hluk.

zavesy loznice

4. Myslite na to, že spálňa má byť len na spanie

V spálni by ste mali naozaj len spať, preto pri jej navrhovaní nepočítajte s miestom pre pracovný stôl alebo rotopéd. Čím menej vecí v spálni bude, tým lepšie. Všetko si ale kúpte do páru! Podľa učenia o harmonickom prostredí feng šuej vám to zaistí vyrovnaný vzťah.

5. Zabudnite na elektroniku

Žiadne elektronické budíky a už vôbec nie televízia. Mobil tiež nechajte v kuchyni. Svietiace displeje elektronických prístrojov totiž preukázateľne znižujú hladinu spánkového hormónu. Ich používanie v posteli vám tak môže spôsobiť nespavosť.

6. Nájdite správne miesto pre posteľ

Čelo postele by vždy malo stáť pri stene a nad ním by nemali byť ťažké police ani nič podobné. Okolo nechajte dostatok miesta umožňujúci pohodlný prístup. Zároveň myslite na to, že kvôli prievanu nie je dobré spať v tesnej blízkosti okna ani dverí.

postel

7. Poriadny rošt robí divy

Pokiaľ kupujete novú posteľ, zamerajte sa pri jej výbere na kvalitu roštu. Pomáha matracu rozložiť zaťaženie a tiež vďaka cirkulácii vzduchu zabraňuje vzniku plesní. Nákup poriadneho roštu sa vám oplatí – vydrží celý život.

rost

8. Venujte čas výberu matraca

Matracu na rozdiel od roštu končí hygienická životnosť po zhruba 7 rokoch používania. Pretože na ňom ale trávite každý deň približne 8 hodín, mal by perfektne zodpovedať vašim požiadavkám na ortopedické vlastnosti aj tuhosť.

9. Nepodceňte vankúše a periny

Kvalitný vankúš je skoro taký dôležitý ako poriadny matrac. Pokiaľ teda nechcete, aby vás ráno bolela hlava a krk, kúpte si niektorý z ponuky anatomicky tvarovaných. Takmer všetky sú vyrobené z hypoalergénnych materiálov vhodných aj pre astmatikov.

Viac zaujímavých článkov si môžete prečítať tu: