Nepodceňujte spánok detí cez deň

Máte doma malé deti, ktoré odmietajú cez deň spať? Pokiaľ majú menej ako 5 rokov, potom buďte dôslední, a spánok počas dňa nepodceňujte, je veľmi dôležitý.

Denný spánok deti potrebujú až do 4-5 rokov

Keď sa narodí nový človiečik, strávi spánkom takmer celý deň. S pribúdajúcim vekom jeho potreba klesá – v pol roku by malo dieťa spať 14 hodín, okolo prvého roku 13 a v 3 rokoch 12 hodín, aj keď skutočná potreba je vždy individuálna. Niekto potrebuje spať viac, iný menej.

Zhruba od 1 mesiaca deti začínajú rozlišovať deň a noc, tým pádom aj denné a nočné spanie.

  • Denný spánok je spočiatku rozdelený na niekoľko kratších úsekov – dopoludnia, po obede a popoludní. Okolo 1 – 1,5 roka zostáva iba jedno denné spanie, obvykle po obede (malo by trvať 1,5-2 hodiny, dlhšie spôsobuje problémy s večerným zaspávaním). V predškolskom období potom odpadá úplne.
  • Nočný spánok by mal v každom veku tvoriť hlavnú časť odpočinku.

Spánok detí DrSleep.sk

Prečo by ste mali byť dôslední

Spánok je popri dýchaní, prijímaní potravy a vyprázdňovaní základnou životnou funkciou. Počas neho dochádza k uvoľneniu svalov, usporiadaniu nervových buniek, uloženiu spomienok do pamäti, triedeniu informácií získaných počas bdenia, skrátka k celkovej regenerácii organizmu a načerpaniu nových síl.

Aj keď každé dieťa potrebuje iné množstvo spánku, jeho nedostatok môže byť príčinou mnohých problémov. Spánková deprivácia sa prejavuje zvýšenou podráždenosťou, únavou, zaspávaním v aute (u starších detí), náladovosťou, zlým zaspávaním, nepokojným spánkom, nočným budením.

Ak trvá nedostatok spánku príliš dlho, môže sa negatívne prejaviť v správaní dieťaťa - hyperaktivita, agresivita, nesústredenosť, impulzívne výjavy, bezdôvodná úzkosť, smútok, apod. Ohrozená je tiež koncentrácia, pamäť či predstavivosť. To všetko sú dosť vážne dôvody na to, aby ste dbali na dostatočné množstvo odpočinku vašich najmenších. Čo nenaspí v noci, musí dohnať cez deň.

Spánok detí DrSleep.sk

Ako zvýšiť kvalitu denného spánku

Aby ste nemali problémy so zaspávaním detí za denného svetla, dodržujte tieto odporúčania:

  • Dávajte dieťa spať hneď, ako sa objavia prvé príznaky ospalosti. Nečakajte, kým bude veľmi unavené.
  • Dajte dieťaťu čas na upokojenie. Zhruba 20-30 minút pred spaním mu čítajte rozprávky, rozprávajte, spievajte uspávanky, hlaďte ho alebo hojdajte.
  • Oblečte ho do ľahkého a hebkého oblečenia.
  • Ak je pekné počasie, zoberte kočík a vyrazte s dieťaťom na prechádzku. Spánok na čerstvom vzduchu je veľmi prospešný.
  • Ak budete ukladať dieťa v spálni do postieľky, dohliadnite na jej kvalitné vybavenievhodný matrac, antialergickú prikrývku, jemné obliečky. Vankúš do dvoch rokov úplne vynechajte.

Spánok detí DrSleep.sk

Naša rada: Dbajte na obedový spánok vašich detí a využite túto chvíľku pre seba. Taký popoludňajší šlofíček alebo kávička predsa stojí za to. Len dajte pozor, je to návykové!

Viac zaujímavých článkov si môžete prečítať tu: