5 zvláštnych vecí, ktoré sa dejú počas spánku. Zažili ste ich už niekedy?

Niekto si ľahne do postele a celú noc spí, akoby ho do vody hodil. Iný sa prevaľuje, prebúdza a robí zvláštne veci, ktoré si ráno možno ani nepamätá.

Šklbnutie pri zaspávaní

Zaspávate a zrazu sebou šklbnete s pocitom, že padáte? V tomto prechodnom stave medzi bdelosťou a spánkom sa s človekom dejú rôzne veci - postupne sa spomaľuje dýchanie, klesá teplota tela, krvný tlak a tep. Mozog v tejto fáze zaspávania postupne vypína nervové dráhy a telo pripravuje na spánok. Lenže akékoľvek vyrušenie tohto procesu (stres, veľká únava či nepravidelný spánok) môže tento proces narušiť. Zášklby tela či pocit voľného pádu sú spôsobené tým, že sa dostávame do REM fázy príliš rýchlo a skôr, než je na túto fázu spánku telo pripravené. Telo ešte nie je dostatočne zrelaxované a máme pocit, že môžeme sen ovplyvniť a trhneme sebou, aby sme zamedzili pádu. Odborne tento stav nazývame "hypnagogický fenomén".

Ak sa vám teda pri zaspávaní zdá, že padáte z bicykla, koňa alebo do prázdneho priestoru, nebojte sa, ide o celkom bežný jav a neznamená žiadnu spánkovú ani duševnú poruchu.

Námesačnosť

Vstávate v noci z postele, chodíte po byte a ráno si to nepamätáte? Tento jav nazývame "somnambulizmus", slovensky námesačnosť. Jedná sa o poruchu spánku, ktorá vzniká v jeho NREM fáze. U detí sa najčastejšie objavuje medzi 6. a 12. rokom. Môže byť sprevádzaná pomočovaním mimo toaletu, sťahovaním nábytku alebo dokonca vykonávaním zložitejších činností napr. posielaním SMS správ. V dospelosti potom väčšinou ustupuje.

Ak stretnete námesačníka, pomôžte mu bezpečne sa dopraviť do postele, v žiadnom prípade ho nebuďte! Ako prevencia sa odporúča vyhnúť sa stresu a dodržiavať základné pravidlá spánkovej hygieny.

mesic

Škrípanie zubov

Viac ako postihnutému vadí "bruxizmus" jeho partnerovi, pretože počuť v noci škrípanie alebo cvakanie zubov naozaj nie je nič príjemné. Aj keď sa vám táto porucha spánku zdá na prvý pohľad celkom neškodná, opak je pravdou. Môže viesť k veľkým bolestiam zubov, ich rýchlejšiemu opotrebovaniu a ničeniu čeľusti.

Ak v noci škrípete zubami, povedzte o tom vášmu lekárovi. Môže vám pomôcť špeciálnymi dlahami alebo predpísaním antidepresív, ktoré uvoľnia mimické svaly. Avšak skôr, ako ich začnete brať, pokúste sa vyhnúť stresu, ktorý je hlavnou príčinou tejto spánkovej poruchy. Športujte, relaxujte, doprajte si dostatočný a hlboký spánok.

Rozprávanie zo spánku

Stáva sa vám, že hovoríte zo spánku? Potom trpíte "somnilokviou". Dochádza k nej vo fáze NREM, kedy je aktivita mozgu znížená. Človek trpiaci touto spánkovou poruchou vykrikuje, hovorí nezrozumiteľne, často sa zdá že hovorí cudzí rečou. V ojedinelých prípadoch dokonca spieva alebo vydáva iné zvuky.

Príčin rozprávania zo spánku môže byť hneď niekoľko - horúčka, branie návykových látok, emočný stres, u detí najmä veľké množstvo zážitkov v uplynulom dni. Ak je sprevádzané ďalšie poruchou spánku, môže sa jednať o neurologické ochorenie. Prevenciou je - tak ako u väčšiny spánkových porúch - dostatočný spánok, dodržiavanie spánkovej hygieny, vyhnutie sa stresu a nie príliš veľké zaťažovanie organizmu.

Opakujúce sa sny

Niekedy sa vám zdá sen a do druhého dňa na neho zabudnete. Inokedy sa však môže stať, že jeden sen sa opakuje stále dokola. Je to náhoda alebo vám tým chce podvedomie niečo povedať? Opakujúce sa sny bývajú spojené s problémom, ktorý sa v reálnom svete skutočne objavuje. Nehovoria, ako by sa mal vyriešiť, sú len signálom toho, že existuje. Môže ísť o nezahojenú jazvu, nevyriešený vzťah, nenaplnenú túžbu alebo spomienku na nepríjemnú udalosť.

lapac_snuViac zaujímavých článkov si môžete prečítať tu: