Hlboký spánok - koľko si ho dopriať?

Kým niektorí z nás majú veľmi ľahký spánok a prebudí ich aj ten najmenší šramot, iní spia celú noc, ako keď ich do vody hodia. Ako je to teda s hlbokým spánkom?

Dostatok kvalitného spánku ako prevencia zdravotných ťažkostí

Spánok je zdrojom ľudskej energie a jeho dostatok je nevyhnutný pre správne fungovanie nášho organizmu. Pozitívne ovplyvňuje našu pamäť, kreativitu a pracovnú výkonnosť. Dostatok kvalitného spánku sa podpisuje na našej kondícii. Za ideálne sa považuje približne 8 hodín denne.

Hluboky spanek Dr.Sleep

Cyklickosť spánku

Spánkový cyklus tvorí 5 základných fáz spánku. Počas noci sa opakuje približne päťkrát. Podrobnejšie informácie o jeho jednotlivých fázach ľudského spánku nájdete v našom ďalšom článku - Fázy spánku: Ako zistiť, kedy je váš spánok najhlbší. Okrem týchto 5 fáz sa niekedy ľudský spánok rozdeľuje na ľahký a hlboký. Vďaka spánkovému cyklu sa z ľahkého spánku dostávame do spánku hlbokého.

Ľahký spánok ako predskokan spánku hlbokého

Pri zaspávaní sa postupne dostávame do 1. etapy spánku, teda do ľahkého spánku, počas ktorého počujeme okolitý ruch a máme pocit vedomia. Spánok v tejto etape je plytký, trhaný a relatívne krátky. Podľa vedcov sa v tejto etape nenachádzame príliš dlho, nasleduje rýchly prechod do 2. fázy. Druhá etapa ľahkého spánku trvá dohromady viac ako polovicu noci a je pre ľudské telo tiež významná.

 bed-bedroom-cute-545016

Sila hlbokého spánku

Hlboký spánok je 3. fázou spánkového cyklu spojenou s najpomalšími mozgovými vlnami. Je pre neho charakteristické spomalenie dychu a tepovej frekvencie a úplné uvoľnenie svalov. Počas hlbokého spánku sa znižujú reakcie na vonkajšie podnety a hluk. Pre ľudské telo je nenahraditeľný - počas neho dochádza k celkovej regenerácii tela, rastu a detoxikácii. Prebudenie v tejto fáze spánku je pre nás ťažké a nepríjemné.

Hluboky spanek a jeho faze Dr.Sleep

Koľko hlbokého spánku je príliš?

K správnemu fungovaniu ľudského organizmu je hlboký spánok nevyhnutný. Vedecké štúdie ukazujú, že dospelé osoby potrebujú na noc necelé 2 hodiny hlbokého spánku. To znamená, že 20% z nášho celkového spánku by mal predstavovať práve spánok hlboký. Potreba hlbokého spánku sa ale samozrejme odvíja od nášho veku a je rovnako, ako spánok samotný, individuálnou záležitosťou.

 

Mohlo by vás zaujímať: