6 jednoduchých tipov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa chrápania

Kvalitný spánok je pol zdravia. Lenže ako ho docieliť, keď vás každú noc budí hlasné chrápanie vášho partnera? Už si nemusíte do uší tlačiť štuple alebo spať s hlavou pod vankúšom. Existuje 6 zaručených tipov, vďaka ktorým sa chrápania môžete zbaviť.

Prečo človek chrápe

Chrápanie, ktorému sa tiež hovorí ronchopatia, je fyziologický jav. Dochádza k nemu kvôli vibráciám mäkkých častí horných dýchacích ciest. Dôvodom je to, že v spánku sa znižuje napätie horného podnebia a vzduch, ktorý dýchacími cestami prechádza, mäkké podnebie ľahko rozkmitá. Ďalšou príčinou však môže byť aj konzumácia alkoholu, fajčenie, suchý vzduch v spálni, alergia, obezita alebo nevhodná spánková poloha.

Štúdie odhalili, že najčastejšie chrápu muži s nadváhou, vo veku od 35 do 65 rokov. Tuk obaľuje oblasť hrtana, mäkkého poschodia i koreňa jazyka a jemne tlačí na dýchacie trubice. Obvod dýchacej trubice sa teda zmenší a vzduch má problémy dostať sa von.

Chrápanie môže viesť k nedostatočnému spánku, ktorého následkom môže byť podráždenosť, nezvládnuteľná únava alebo nervozita. U niektorých osôb môže dochádzať k spánku s apnoickými pauzami trvajúcimi až 6 sekúnd. Problém je možné riešiť v spánkovom laboratóriu.

chrapani

Ako si pomôcť od chrápania?

Pokiaľ nepatríte medzi osoby, ktoré trpia apnoou, a chrápanie sa u vás objaví len z času na čas, môžete vyskúšať týchto 6 trikov.

1. Zaobstarajte si zvlhčovač vzduchu

Chrápanie môže mať na svedomí suchý vzduch, ktorý do miestnosti vanie z klimatizačných jednotiek. Aj vo vykurovacej sezóne býva vzduch suchší. Zaobstarajte si do spálne zvlhčovať vzduchu, ktorý dokáže vlhkosť vzduchu udržiavať na optimálnej úrovni. Vďaka nemu sa vám bude pohodlnejšie a ľahšie dýchať. Do zvlhčovača môžete pridať aj niekoľko kvapiek esenciálneho oleja, napríklad z čajovníka alebo eukalyptu, ktoré prirodzene otvárajú dýchacie cesty, a tak zamedzujú chrápaniu.

2. Osprchujte sa horúcou vodou

Pred spaním sa osprchujte horúcou vodou alebo horúcu vodu inhalujte. Horúca para totiž dokáže uvoľniť upchatý nos, takže sa vám bude lepšie dýchať. Pri inhalovaní sa odporúča na stôl postaviť misu s horúcou vodou, ktorú môžete obohatiť kvapkou esenciálneho oleja. Nakloňte nad misu hlavu a prehoďte cez ňu uterák. Vďaka uteráku bude para smerovať k vašej tvári. Potom stačí 5–10 minút zhlboka dýchať.

3. Namažte si nosové dierky

Podľa 5 000 rokov starého indického učenia Ayurvedy je najlepšie si pred spaním namazať nosné dierky sezamovým olejom alebo ghí. Ghí je známe ako prepustené maslo a pre svoje liečivé účinky sa používa v mnohých ajurvédskych liekoch. Ako na to? Umyte si ruky a na malíčky si naneste trošku sezamového oleja alebo ghí. Malíčky potom jemne masírujte vnútro nosných dierok. Zároveň si na striedačku zapchávajte nosné dierky a olej či ghí vdychujte len jednou dierkou. Vďaka tomu zvlhčíte nosovú sliznicu. Toto potieranie sa odporúča robiť pred spaním, ale aj ráno po prebudení.

4. Premažte krk zvnútra

Vedeli ste, že olivový olej má protizápalové účinky a dokáže znížiť opuchy dýchacích ciest? Okrem toho tlmí bolesť a znižuje vibrácie v krku, kvôli ktorým dochádza k chrápaniu. Tesne pred spaním stačí vypiť 2–3 dúšky olivového oleja.

oliva

Na premazanie krku môžete použiť aj med. Rovnako ako olivový olej aj med pôsobí protizápalovo a je vhodný na premazanie krku. V čase medzi večerou a spaním vypite lyžičku medu rozpustenú v šálke horúcej vody alebo v čaji z harmančeka či zázvoru. Harmanček je obľúbený pre svoju schopnosť uvoľňovať svalové aj nervové vypätie, takže sa vám bude krásne spať. Zázvor sa chváli antibakteriálnymi účinkami.

5. Stavte na lekáreň z byliniek

Vyskúšajte silu bylín, ktoré zabránia chrápaniu a podporia kvalitný spánok. Vyskúšajte napríklad mätu piepornú, ktorá má protizápalové vlastnosti, ktoré krásne otvoria celý dýchací systém. Pred spaním si do pohára teplej vody kvapnite 1 alebo 2 kvapky mätového oleja a vykloktajte si.

mata

Siahnuť môžete aj po kurkume, ktorá je silným antibiotikom a antiseptikom. Výrazne uľavuje od chrápania. Pokiaľ chcete účinky kurkumy posilniť, zmiešajte ju s mliekom. Získate tak neuveriteľný posilňovač imunitného systému. Do šálky horúceho mlieka nasypte 2 čajové lyžičky mletej kurkumy a pite asi pol hodiny pred spaním. Tomuto nápoju sa hovorí „zlaté mlieko“.

6. Ľahnite si na bok

Túto radu ste určite počuli nespočetnekrát. A akoby aj nie, keď skutočne funguje. Pri spaní na chrbte dochádza k tomu, že sa jazyk presunie do zadnej časti krku a zablokuje tak voľné prúdenie vzduchu. Výsledkom je chrápanie. Pokiaľ si ľahnete na bok, vzduch bude krkom prechádzať voľnejšie. Preto sa spanie na boku odporúča proti chrápaniu. Pomôcť si môžete aj vankúšom, ktorý by mal hlavu a krk správne podopierať.

 

Prečítajte si ďalšie zaujímavé články:

Už ste počuli termín spánková paralýza? Je to desivé a rozhodne sa nejedná o zdravý spánok

So spánkom to nepreháňajte, jeho nadbytok vám môže uškodiť

Všetko, čo potrebujete vedieť o nespavosti alebo insomnii