Ako postupovať pri znečistení matraca

Preventívne opatrenia eliminujú poškodenie matraca

 

Medzi najčastejšie nehody patrí vyliate víno na matraci, vyliata káva na matrac alebo znečistenie matraca inou tekutinou. Prvou bariérou, ktorá ochráni matrac od toho najhoršieho, je snímateľný poťah. Väčšinou sa dá prať v práčke na teploty, ktoré odstránia aj nežiaduce mikroorganizmy.

Veľkým pomocníkom je aj chránič matraca. Mimo to, že bráni vniknutiu povrchových nečistôt do matraca, dodáva lôžku tepelnú izoláciu. Aj keď sa ukladá priamo na matrac, jeho vlastnosti nijako neobmedzí. A údržba poťahu je veľmi jednoduchá - vložíte ho do práčky a operiete. Ak nastavíte teplotu až na 95 °C, môžete si byť istí, že zničíte všetky baktérie, ktoré by mohli ohroziť vaše zdravie.

Prvá pomoc pri nehode

Keď už sa stane nehoda, ktorej nezabráni ani poťah ani chránič matraca, vyberte najmenej drastickú metódu. V prvom rade sa snažte pomocou suchej hubky alebo obrúsku nasať čo najviac tekutiny z matraca. Ak sa budete ponáhľať k matracu s vedierkom a navlhčenou hubkou, preukážete mu doslova a do písmena medvediu službu. Vlhkosť matracu totiž ani trochu nesvedčí a môže za vznik plesní a ďalších baktérií. Praktikujte skôr metódy suchého čistenia (suchou handrou alebo jemnou kefkou) a po tekutých čistiacich prostriedkoch siahnite až v krajnom prípade. Vždy sa však riaďte pokynmi, ktoré výrobca matraca uvádza. Niektoré typy výplní sa príliš nepriatelia s určitými druhmi chemických prostriedkov a v dôsledku neodborného čistenia môžu povrch matraca naleptať alebo ho inak, bohužiaľ až nenávratne, znehodnotiť.

Ak sa predsa len vode s čistiacim prostriedkom nevyhnete, nezabudnite nechať matrac poriadne vyschnúť. Ideálne je vyniesť matrac von na slnečné miesto alebo ho vysušiť za pomocou ventilátora. Aj zlý postup vetrania ho totiž môže nepekne poškodiť.

vino na matraci

Pár praktických rád na záver

Správnou údržbou predĺžite životnosť vášho matraca. Nechajte ho občas poriadne prevetrať, nezakrývajte ho príliš a nezabúdajte ani na jeho pravidelné otáčanie, vhodnou príležitosťou je výmena posteľnej bielizne. Avšak, ak chcete matrac vyčistiť naozaj dôkladne, obráťte sa na odborníkov. Raz za čas si to zaslúži.Mohlo by Vás zaujímať