Bojujte za zdravú chrbticu (nielen) kvalitným spánkom!

1. Strážte sa!

Správnym postojom a sedením eliminujeme riziko bolestivej chrbtice. Snažte sa vyvarovať dlhému sedeniu! V prípade sedavého zamestnania si podkladajte bedrá pomôckami (napríklad mini overball) a raz za hodinu si robte prestávky a natiahnite sa.

Postrážte si tiež nastavenie monitora pri práci s počítačom. Mal by dosahovať svojou výškou úroveň očí. Trvajte na kvalitnej kancelárskej stoličke. Dávajte si pozor na jednostrannú záťaž pri nosení ťažkých vecí. Príkladom za všetky sú preplnené dámske kabelky plné „nevyhnutnosťami“ na jednom ramene.

2. Pravidelne cvičte!

Najúčinnejšia prevencia aj liečba je cvičenie. Neprinútite sa k pravidelným návštevám skupinových lekcií vo fitku? Snažte sa cvičiť aspoň 15-20 minút denne doma. Tu platí pravidlo: "Čím viac, tým lepšie!" Všetky cviky vykonávajte s maximálnou sústredenosťou, pomaly a ťahom. Venujte tiež pozornosť správnemu a vedomému dýchaniu.

Raz za čas ale lenivosť premôžte a zájdite si napríklad zaplávať alebo na lekciu jogy. Poriadne precvičte chrbtové svaly, predídete bolestiam a endorfíny vyplavené cvičením zaručia skvelú náladu. Zároveň vás môže tréner upozorniť na nesprávne vykonávanie cvikov! Zlé pohyby môžu byť pre človeka skôr hazardovanie so svojim zdravím ako pomocou.

cviceni

3. Skoncujte so stresom a zlozvykmi!

Zlé psychické rozpoloženie dokáže s telom urobiť poriadnu neplechu! Nie je preto divu, že stres je ďalšou významnou príčinou bolesti chrbta. Užitočnou súčasťou rehabilitácie je preto terapia, meditácia a uvoľnenie.

Naproti idú problémom s chrbtom aj fajčiari... Nikotín skracuje cievy a znižuje tak prívod krvi do mäkkých tkanív. Ďalší dôvod, prečo sa nad zlozvykom prinajmenšom zamyslieť.

Raz za čas si doprajte Breussovú masáž, pri ktorej je aplikovaná Dornova metóda. Ide o šetrnú, energetickú a manuálnu masáž chrbta v oblasti chrbtice. Vhodný masážny olej a špeciálne pomalé hmaty uvoľňujú medzistavcové platničky.

Terapeut venuje pri masáži najväčšiu pozornosť predovšetkým postihnutým miestam. Intenzívnym vtieraním oleja a masážou dochádza k okysličeniu tkaniva, stimulácii nervových tkanív a regenerácii medzistavcových platničiek. V prípade závažnej bolesti a kontraindikácií konzultujte masáž s lekárom.

4. Kvalitne spite!

Spánok v nesprávnej polohe alebo na opotrebovanom a nevhodnom matraci je jednou z najčastejších príčin bolestí chrbtice. Nezabúdajte na to, že podstatnú časť života trávite v posteli! Nezanedbávajte a kontrolujte priebežne stav vašej postele, roštu aj matraca. Kvalitný zdravotný matrac rozloží vašu váhu rovnomerne a získate tak dostatočnú oporu.

spanek

Venujte tiež špeciálnu pozornosť svojmu vankúšu. Príliš vysokým podložením hlavy riskujete problémy s krčnou chrbticou! Skvelým riešením je anatomický vankúš z pamäťovej peny, na ktorom celú noc udržíte krk v prirodzenej polohe.

Viac zaujímavých článkov si môžete prečítať tu: