Čo nesmie chýbať v detskej izbe školáka?

Vaše bábätko nenávratne vyrástlo a k hračkám v jeho izbe pribudnú prvé zošity a učebnice. Buďte pripravení a na výbave izbičky pre prváčika si dajte záležať! Školské začiatky uľahčíte sebe aj dieťaťu.

Pre výbornú koncentráciu!

  • Farby a motívy

 Oživili ste deťom izbu zaujímavou maľbou alebo samolepkou na stenu? Taký Rokfortský hrad z Harryho Pottera je určite fascinujúci, ale dali ste si pozor na vhodné umiestnenie kresby? Postaviť proti nej písací stôl nie je šťastné. Obraz bude deti rozptyľovať a nebudú sa sústrediť na písanie domácich úloh, ani na opakovanie učiva.

Ak sa chystáte čerstvo vymaľovať, dajte si pozor na rozmanitosť farieb. Kombinujte maximálne dve! Viac farieb tiež odvádza pozornosť malého školáka. Voľte pastelové a skôr tlmené odtiene. S izbou vymaľovanou na bielo sa viac odvážte v dekoráciách a doplnky kúpte v sýtych farbách.

Najvhodnejšie farby sú kombinácie zelenej s modrou. Zelená v nás prebúdza aktivitu a tvorivosť, zatiaľ čo modrá upokojuje. Chápeme, že u malých dievčatiek s nimi asi nezabodujete, ale určite sa vyhnite sýtočervenej alebo oranžovej. Skúste sa s nimi dohodnúť napríklad na svetlejších odtieňoch fialovej.

Vedzte, že každá väčšia zmena detskej izby, či už je to vymaľovanie alebo obrázok na stene, poteší a motivuje deti k dosiahnutiu lepších výsledkov.

  • Umiestnenie nábytku

Pozornosť malého školáka zásadne ovplyvňuje aj nesprávne rozmiestnenie nábytku. Dbajte na to, aby sa detská izba nestala odkladiskom starého nábytku!

Chaoticky rozmiestnený nábytok vyvoláva nepokoj a nesústredenosť. Stôl postavte k oknu kvôli svetlu, ale zároveň dieťa neusadzujte chrbtom do otvoreného priestoru. Naopak natočenie k stene podporuje stav pokoja a sústredenia.

 pokoj_skolak

Pre zdravie dieťaťa!

  • Svetlo

Stôl pri okne zaistí potrebné svetlo, ale na domáce úlohy si niekedy školák nájde čas až večer a denné svetlo mu už neposlúži. Lampičku na stôl nevyberajte iba podľa vzhľadu! Pamätajte, že musí byť aspoň 60W a zhruba 50cm vysoká, čo predstavuje farebné spektrum v najvernejšej podobe denného svetla.

Sústreďte sa aj na to, kam dopadá svetlo lampičky. U ľaváka musí dopadať na pravú stranu, u praváka na ľavú.

  • Posteľ

Výkon vášho prváčika zásadne ovplyvňuje aj kvalita. Preležaný či nekomfortný matrac neposkytne dvakrát veľké pohodlie a pokojný spánok. Dieťa sa môže v noci často prebúdzať alebo prevaľovať zo strany na stranu kvôli nepohodlnej polohe.

Za nesústredenosť, skorú únavu a zlé výsledky môžete teda čiastočne viniť súčasný matrac, na ktorý dieťa každý večer ľahne. Nevyspané dieťa stráca počas vyučovacej hodiny pozornosť a učenie sa pre neho stáva ťažšie!

Neprehliadajte dôležitosť a význam kvalitného detského matraca. Doprajte dieťaťu kvalitný spánok a ono vás za odmenu určite poteší skvelými výsledkami v škole. :-)

Viac zaujímavých článkov si môžete prečítať tu: