4 najčastejšie poruchy spánku, ktorým sa môžete vyvarovať vďaka kvalitnému matracu

1. Nespavosť čiže insomnia

Nespavosť je ochorenie, ktoré trápi zhruba tretinu populácie. Smelo ju tak môžeme označiť za civilizačnú chorobu. Ako sa prejavuje? Večer ťažko zaspávate, v noci sa budíte a celkovo je váš spánok skôr ľahký ako hlboký.

Základné príznaky nespavosti:

 • časté prebúdzanie,
 • ľahký spánok,
 • dlho vám trvá, kým zaspíte,
 • pocit celkovej slabosti,
 • nervozita a podráždenie,
 • únava ráno, ale aj počas celého dňa.

Základné druhy insomnie

Insomnia sa delí na prechodnú a chronickú:

1. Prechodná - môže trvať len niekoľko nocí, maximálne však 4 týždne. Obvykle sa spája so stresovou udalosťou alebo zlým psychickým rozpoložením. Väčšinou odznie sama od seba, akonáhle problém vyriešite.

2. Chronická – trvá dlhšie ako mesiac. Telo sa cíti vyčerpane, čo sa podpíše na zhoršenej imunite.

nespavost

Čo je spúšťačom nespavosti a ako si od nej pomôcť?

Problémy s nespavosťou môže spôsobiť:

 • Nevhodné prostredie pre spánok – v spálni by mala byť izbová teplota medzi 17 a 20 °C, nemalo by sem dopadať svetlo a malo by tu byť ticho. Dôležitý je aj výber kvalitného matraca, ktorý poskytne vášmu telu dostatočnú oporu a nebude spôsobovať bolesti svalov.
 • Stres – ak viete, že vás v poslednom čase trápi určitý problém, môže byť práve on príčinou nespavosti. Snažte sa ho preto čo najrýchlejšie vyriešiť. Závažné rozhodnutia nenechávajte na večer, ale venujte sa im až na druhý deň. Pred spaním skúste meditovať, cvičiť jogu, čítať si alebo požívať bylinky na upokojenie.
 • Zlé návyky – pokiaľ sa pred spaním venujete namáhavej fyzickej aktivite, cez deň pospávate alebo užívate stimulanty v podobe kávy, zeleného čaju či energetických drinkov, môžu sa dostaviť problémy so spánkom.

Ak problémy s nespavosťou pretrvávajú, navštívte odborníka. Môže ísť o príznak závažnejšej choroby, ako je osteoartróza, Parkinsonova choroba atď. Okrem toho môžete mať zvýšený krvný tlak, priberať na váhe a mať problémy s pozornosťou.

2. Hypersomnia

Je opakom insomnie, ide teda o nadmernú spavosť, ktorou trpí zhruba 5 % populácie. Spíte teda nielen v noci, ale vo väčšej miere aj cez deň. Spánok vás prepadne a vy nemáte silu sa mu brániť. Tieto záchvaty trvajú len niekoľko minút, ale môžu vás prekvapiť napríklad pri šoférovaní auta. Zaspať môžete prakticky pri akejkoľvek činnosti. Obvykle je nadmerná spavosť príznakom inej choroby, ale môže byť chorobou aj sama o sebe.

Základné druhy hypersomnie

Aj hypersomnia sa delí na dva druhy:

1. primárna – je zvyčajne spôsobená poškodením mozgu,

2. sekundárna – príčinou môže byť nadbytok melatonínu v krvi, problémy s tráviacim ústrojenstvom, depresia, rakovina, dlhodobé prepracovanie a vypätie, únavový syndróm, poruchy štítnej žľazy.

Podkategóriou hypersomnie je tiež narkolepsia, ktorá sa od hypersomnie líši tým, že máte halucinácie. Narkolepsia sú záchvaty niekoľkominútového spánku, ktoré prichádzajú nečakane bez akéhokoľvek signálu. Trpia ňou zhruba 2 ľudia z 1 000. Príčiny tohto ochorenia nie sú zatiaľ známe, ale čiastočne môže ísť o ochorenie dedičné.

Ako s hypersomniou bojovať?

Ak stav pretrváva dlhodobo, je potrebné sa obrátiť na lekára, ktorý vykoná rad vyšetrení. Vzhľadom na to, že sa na prehnanej spavosti do veľkej miery podieľa aj psychický stav, je potrebné zmeniť svoj životný štýl.

Okrem toho, že upravíte spálňu, tak si doprajte kvalitný matrac a odneste všetku elektroniku. Ďalej je potrebné, aby v nej bolo ticho a tma. Nezabudnite sa tiež venovať sami sebe. Snažte si urobiť čas na svoje koníčky a priateľov. Skúste dodržiavať životosprávu. Únava môže byť spôsobená nedostatkom vitamínu D alebo nedostatkom zinku. Skúsiť môžete aj fyzickú aktivitu, pri ktorej sa do tela vyplavujú hormóny, ktoré telo nabudia tak, že sa nebude cítiť unavené.

3. Chrápanie a spánková apnoe

Spánková apnoe súvisí s poruchou dýchania a zástavou dychu. Je sprevádzaná chrápaním a menšou zásobou kyslíka v tele. Tzv. apnoické pauzy sú obvykle dlhšie ako 10 sekúnd a do hodiny sa ich môže objaviť aj 10. Spánkovou apnoou trpí 1–10 % populácie. Obvykle sa objavuje u mužov nad 40 rokov. Obvykle ide o dedičnú chorobu.

Medzi typické príznaky spánkového apnoe patrí hlasné chrápanie alebo ronchopatia. Kvôli nedostatku kyslíka sa človek prebudí a rýchlo sa nadýchne. K tomu môže dochádzať až 10-krát do hodiny, čo výrazne ovplyvňuje kvalitu spánku. Počas dňa sa dostaví:

 • únava,
 • poruchy koncentrácie,
 • poruchy myslenia,
 • znížená pracovná výkonnosť.

apnoe

Delenie spánkovej apnoe

Spánková apnoe sa delí na 3 typy:

1. obštrukčná – je najčastejšou a príčinou sú horné dýchacie cesty, konkrétne zníženie svalového tonusu v hrtane.

2. centrálna – dochádza k nej pri postihnutí centrálneho nervového systému,

3. zmiešaná – kombinuje obe predchádzajúce.

Ako sa spánkovej apnoe zbaviť?

Úprava životosprávy je najlepším preventívnym opatrením. Jesť by ste mali naposledy niekoľko hodín pred spaním, mali by ste sa vyvarovať alkoholu a pred spaním opatrne zaobchádzať s hypnotikami. U obéznych osôb sa odporúča schudnúť. Spite na matraci, ktorý poskytuje dostatok opory pre krk a ramená, a tak zabraňuje klesnutiu čeľuste do polohy, ktorá podporuje chrápanie. Ďalšou možnosťou je chirurgický zákrok.

4. Parasomnia

Parasomnia zahŕňa spánkové poruchy ako nočné mory, nočnú paralýzu alebo námesačnosť. Ide o abnormálne stavy, ktoré sprevádzajú spánok alebo sa k nemu viažu inak. Ich spúšťačom je obvykle stres, ale tiež môže ísť o poruchy biologických a psychologických procesov.

Delenie parasomnie

Medzi základné javy, ktoré sa označujú ako parasomnia, patria:

 • Námesačnosť – ľudia sa nachádzajú na hranici medzi bdelosťou a hlbokým spánkom.
 • Nočné strachy – najčastejšie sa objavujú u detí, ale ani dospelí netvoria výnimku. Prejavujú sa prebudením s pocitom úzkosti, paniky či krikom.
 • Nočné mory – sú to živé sny, ktoré vedú k rýchlemu prebudeniu a pocitu úzkosti.
 • Spánková paralýza - človek je na pokraji medzi bdelosťou a spánkom, ale nie je schopný hovoriť ani sa hýbať. Častým sprievodným javom sú halucinácie, strach alebo „počutie zvukov“.

Ako sa s parasomniou vysporiadať?

Liečba sa odvíja do toho, akým typom trpíte. Pomôcť môžu lieky, behaviorálna terapia, ale aj zmena životného štýlu a prostredia, v ktorom spíte. Okrem relaxovania a dostatočného odpočinku si doprajte aj kvalitný matrac a rošt. V spálni by vás nemala obťažovať elektronika, svetlo a hluk.

S mnohými spánkovými poruchami môžete bojovať vďaka zmene životného štýlu, ale aj vhodným matracom. Ten by mal poskytovať dostatočnú oporu vášmu telu. Nikde by nemal tlačiť a mal by vám poskytnúť pohodlný a komfortný oddych.


Mohlo by Vás zaujímať