Na čo myslieť pri výbere matraca pre deti

Treba dbať na správny vývoj chrbtice

Hlavnou funkciou matraca pre deti je primeraná podpera chrbtice. Najvýznamnejšími kritériami pre výber matraca je teda materiál, z ktorého je vyrobený, a jeho tuhosť.

Materiál

V dnešnej dobe nájdete na trhu najrôznejšie materiály – latex, polyuretánová pena, bio pena, molitan, pohánka, kokos, apod. V podstate záleží len na vašich finančných možnostiach a vkuse, ktorý materiál deťom vyberiete. Mal by byť hlavne dostatočne kvalitný, pružný a vzdušný. Priedušnosť je dôležitá pre uvoľňovanie prebytočnej vlhkosti, ktorá vzniká pri spánku (pot, sliny…).

Radšej zvoľte overených a skúsených výrobcov matracov. Napr. Matrace Tropico ponúkajú pre najmenšie deti matrac Vojta zo studenej peny bez lepidiel s prateľným poťahom.

Zónovanie a tuhosť

Ak sa pozriete na ponuku bežných matracov, zistíte, že sú väčšinou opatrené niekoľkými anatomickými zónami, ramennými kolískami, apod. V podstate sa jedná o to, že v oblasti ramien a panvy sú mäkšie, a naopak v oblasti podopierajúcej bedrovú chrbticu pevnejšie. U detí toto zónovanie nie je vôbec potrebné, pretože rýchlo rastú, často sa počas spánku premiestňujú a niekoľkokrát za noc zmenia svoju polohu. Matrac pre deti by hlavne nemal byť veľmi mäkký, aby nespôsobil zakrivenie chrbtice a iné ortopedické problémy.

Ako zaistiť ľahkú údržbu?

Najmä v detskom veku je dôležité zachovať dostatočnú hygienu lôžka, preto by matrace určené deťom mali byť opatrené snímateľným poťahom, ktorý je možné prať minimálne na 60 °C. To je teplota, ktorá zaručene zničí väčšinu nežiaducich mikroorganizmov. Pre ľahšiu manipuláciu je lepšie, keď sa poťah dá rozdeliť na dve polovice. Dizajnovo sú niektoré poťahy prispôsobené deťom alebo tínedžerom napr. matrac Xena Trio a Šárka Top sú opatrené poťahom Teenage s atraktívnymi motívmi „gitary a lebky“ alebo „cyklistov“.

Viac ako inokedy je pri starostlivosti o deti praktické používať chránič matraca, ktorý ochráni matrac pred tekutinami. Niekoľkonásobne predĺži jeho životnosť a zachová matrac čistý. Jeho vlastnosti nijako neovplyvní.

Mohlo by vás tiež zaujímať: