5 tipov, ako si vybrať najlepší matrac na leto

Alergici na roztoče majú oproti alergikom na peľ nevýhodu, že ich alergén nie je sezónny. Napriek tomu ale existuje obdobie, kedy by mali byť obzvlášť v strehu – leto. Roztočom totiž vyhovuje teplá a vlhká klíma, ktorá vzniká v matracoch po horúcich nociach.

Pokiaľ si ale zaobstaráte priedušný matrac a budete sa oň starostlivo starať, roztoče nebudú mať šancu. Pripravili sme pre Vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu nájsť perfektne priedušný matrac nielen na leto. 

1. Spoľahnite sa na AirForce

Airforce je vôbec najúčinnejší systém ventilácie v matracoch. V jadre matraca sú plastové pružiny, ktoré pri stlačení nasajú vzduch a ten tak neustále cirkuluje. Matrac vďaka tomu dýcha spoločne s vami a roztoče nemajú ani chvíľku pokoja. Medzi najobľúbenejšie matrace so systémom AirForce patrí Alpine Blue Air a tvrdý matrac Amundsen.

2. Namiesto pružín skúste latex

Pokiaľ nechcete pružiny, zamerajte sa na latex. Latexové matrace majú odvzdušňovacie kanáliky a sú vyrobené zo zmesi prírodného a syntetického kaučuku. Vďaka tomu sa príliš nezahrievajú a tým pádom ani toľko nevábia roztoče. 

3. Vyberte si poťah, ktorý dýcha

Aby ste dosiahli maximálnu cirkuláciu vzduchu, vyberte si priedušný matrac s poťahom vybaveným ventilačnou 3D mriežkou. Má podobu lemu a zaisťuje dokonalú výmenu vzduchu vo vnútri matraca. Tento poťah nájdete napríklad v rade matracov Super Fox a Austin Air.

4. Zaujímajte sa o možnosti prania poťahu

Váš nový matrac by mal byť vybavený poťahom prateľným na 60 °C. Pravidelným praním sa zbavíte nielen časti roztočov, ale aj následkov prirodzeného nočného potenia.

5. Nepodceňte rošt

Akýkoľvek matrac položený na lamelovom rošte dýcha lepšie ako ten na pevnom podklade. Skombinujte teda priedušný matrac s roštom, ktorým prúdi vzduch a dosiahnete najlepšie výsledky.

Pri výbere nového matraca vám pomôžu aj tieto články: