Nekvalitný spánok ovplyvňuje aj vašu pamäť. Neveríte?

Určite viete, že po bezsennej noci nasleduje krušný deň. Keď sa poriadne nevyspíte, chýba vám energia, dobrá nálada i bystrá myseľ. Nedostatok kvalitného spánku však podľa najnovších vedeckých objavov môže dlhodobo negatívne ovplyvňovať aj vašu pamäť.

Kvalita spánku je dôležitejšia ako jeho kvantita

Medzi časté poruchy spánku patrí prerušovaný spánok, keď sa v noci budíte bez toho, aby ste si to ráno pamätali. Ešte horší je takzvaný syndróm spánkového apnoe, pri ktorom spiaci človek na niekoľko sekúnd prestane dýchať.

Každé narušenie spánku má vplyv na jeho kvalitu. Je lepšie, keď za noc prebehne menej celých spánkových cyklov, ako viac prerušovaných.

Najdôležitejšou fázou cyklu je REM spánok a jemu predchádzajúci hlboký spánok. Vedci sa domnievajú, že práve vo fáze hlbokého spánku mozog najviac pracuje, vysporiadava sa so zážitkami a ukladá spomienky.

Prerušovaný spánok pravdepodobne zabraňuje vzniku mozgových buniek v oblasti, kde prebiehajú pamäťové procesy. To má vplyv na schopnosť učiť sa a pamätať si nové poznatky. Vedci z Wisconsinu skúšali v experimente pravidelne budiť jedincov v priebehu hlbokej fázy ich spánku a zistili, že si títo ľudia pamätajú menej toho, čo sa deň predtým naučili, než druhá kontrolná skupina, ktorú nechali v priebehu noci neprerušovane spať.

 spanek

Osem hodín spánku nie je nutné minimum

Dôležitosť osemhodinového spánku je nám pripomínaná zo všetkých strán. Pre mnohých je to však zbytočne veľa, a stačí im napríklad len päť alebo šesť hodín. Pokiaľ taký spánok nie je prerušovaný, môže stačiť.

„Aj ten, kto spí krátko, môže mať veľmi kvalitný hlboký spánok. Aj keď spí len štyri hodiny denne,“ hovorí Chiara Cirellianová z Wisconsinskej univerity.

Pokiaľ však máte pocit, že sa ani po dlhom spánku necítite oddýchnutí, zvážte návštevu spánkového centra, kde vám odborníci zmerajú kvalitu vášho spania.

 

Mohlo by Vás zaujímať