Ako sa vysporiadať s bolesťou bedrovej chrbtice?

Koho z nás občas nezabolí chrbát? Bolesť chrbta je jednou z najčastejších ťažkostí, ktoré pociťujeme, to ale neznamená, že sa s ňou musíme zmieriť. Vie pokaziť náladu aj na niekoľko dní úplne „vyradiť z prevádzky“. Často si za ňu ale môžeme sami. Ako sa s bolesťou chrbta vysporiadať?

Najproblematickejšia je bedrová chrbtica

Bolesť chrbta je všeobecne veľmi nepríjemnou záležitosťou, najproblematickejšie sú bedrá. Predsa len ich najviac zaťažujeme, nesú váhu celého tela, a práve tu tiež dochádza k prenosu pohybu z nôh na trup.

Za bolesťou bedrovej chrbtice stojí nielen fyzické preťažovanie, ale aj oslabené chrbtové, brušné a sedacie svaly, rovnako tak svaly panvového dna. Výsledkom je svalová nerovnováha.

Z čoho bolesti bedrovej oblasti pramenia?

Za preťažovanie bedier môže zlé držanie tela a ďalšie faktory, ako sú vysoké podpätky, nedostatok pohybu, vysedávanie pri počítači, nadváha, ťažká manuálna práca a v niektorých prípadoch samozrejme aj ochorenie chrbtice alebo zápal sedacieho nervu.

Viete, že bolesť bedier môže súvisieť aj s ochorením čriev, žlčníka, pankreasu alebo obličiek? Ženy zase často bojujú s bolesťou chrbta v období menštruácie. Keď bolesť ostro vystreľuje do nohy alebo ju sprevádzajú problémy pri močení či zvýšená teplota, určite je na mieste poradiť sa s lekárom.

 bolest páteře

Ako sa s bolesťou bedier vysporiadať?

Radi by ste sa bolesti zbavili alebo ju aspoň minimalizovali? Chcete konečne ráno vstať z postele a povedať si „nič ma nebolí“? Skúste naše tipy.

Tip číslo jedna: Naučte sa správne dýchať

Väčšina z nás dýcha do hrudníka, čo je zle. Správne by dych mal vychádzať zo spodnej časti brucha cez brucho do spodných rebier, zvyšok nádychu potom do hrudníka a pod kľúčnu kosť. Výdych by tiež mal ísť odspodu. Správne dýchanie posilňuje brušné aj medzirebrové svaly, panvové dno a pomáha tak predchádzať vzniku bolesti. Na dýchanie sa ale môžete spoľahnúť aj vo chvíli, keď sa bolesť chrbta dostaví.

 bolesti páteře DrSleep.cz

Či už vás v pleciach pichá, alebo v nich cítite tupú bolesť, cvičenie je nemožné. Úľavu môže priniesť správne dýchanie. Ľahnite si na podložku, hlavu podložte tak, aby bola v rovine so zvyškom chrbta. Nohy podložte a kolená majte v pravom uhle. Zavrite oči, ruky si položte na podbruško a dych smerujte pod ne. Keď to zvládnete, môžete ruky posunúť na spodné rebrá, ktoré sa s nádychom budete snažiť roztiahnuť. S výdychom ich nechajte voľne klesať.

Tip číslo dva: Pravidelne cvičte

Najúčinnejšou prevenciou bolesti chrbta je pravidelný pohyb zameraný najmä na posilnenie brušných, chrbtových a sedacích svalov, rovnako tak na posilnenie svalov panvového dna. Skúste jogu, choďte si zaplávať, zacvičte si na gymnastickej lopte, zájdite na rehabilitačné cvičenia.

Jazdíte do práce MHD? Vystúpte o stanicu skôr a choďte kúsok pešo. Po návrate z práce si zájdite na prechádzku.

Viete, že by ste sa mali naučiť aj správny postoj a osvojiť si vhodný spôsob sedenia? S tým súvisí aj výber stoličky a nastavenie jej výšky.

bolest bederní páteře DrSleep.cz

Tip číslo tri: Kúpte si vhodnú posteľ a matrac

Problémom s chrbtom môžete predísť správnym výberom postele, roštu, matraca a vankúša. To všetko sa podieľa na kvalite spánku, počas ktorého naše telo regeneruje. Kto má problémy s krčnou chrbticou, ten by mal staviť na vankúš z pamäťovej peny, ktorý krčnú chrbticu udrží v správnej polohe.

Dajte si pozor aj na to, ako z postele vstávate. Žiadne zdvíhanie z ľahu rovno do sedu. Najprv sa otočte na bok, nohy spustite z postele, zaprite sa rukami a zdvihnite sa do sedu.

 bolesti páteře DrSleep.cz

Tip číslo čtyři: Dobře si vyberte i boty Tip číslo štyri: Dobre si vyberte aj topánky

Nevhodná obuv je ďalšou častou príčinou bolesti chrbta. Ženy aj muži nosia topánku na podpätku, čo rozhodne nie je v súlade s pravidlami zdravej chôdze.

Obuv by mala byť mäkká a poskytovať chodidlu voľnosť. Noha potrebuje fungovať prirodzene, odraz má vychádzať z plôch nôh od prstov a prenášať sa do zvyšku tela, ktoré posúva dopredu a stabilizuje aj trup. Došľap má byť mäkký, jemný a citlivý. Ako na to? Skúste pánsku a dámsku barefoot obuv.

Tip číslo päť: Zájdite si na masáž

Jemná masáž dokáže zázraky. Pokiaľ vám jemný dotyk robí pri bolesti dobre, zájdite si na ňu. Prekrvíte stiahnuté svaly, uvoľníte ich a pocítite úľavu. Pokiaľ ale bolesť vystreľuje do nohy, na masáž v žiadnom prípade nechoďte.


bolest bederní páteře DrSleep.cz 

 

Prečítajte si tiež: